لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

فرمان جدید پرزیدنت ترامپ درباره تشخیص جامعه یهودیان به عنوان یک ملیت چه معنایی دارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه یک فرمان اجرایی را امضاء کرد که جامعه یهودی را بخشی از یک ملیت متمایز تعبیر می کند. هدف از این اقدام کمک به مبارزه با یهودی ستیزی فزاینده در مجتمع های دانشگاهی در ایالات متحده است.

بعضی از سازمان های یهودی این اقدام را مورد تمجید قرار داده اند زیرا به این معنی است که اگر دانشگاه ها تبعیض علیه یهودیان را در مجتمع های دانشگاهی شان متوقف نکنند ممکن است کمک های مالی دولت فدرال را از دست بدهند. دیگران می گویند نسبت به اقدام دولت در ایجاد یک طبقه بندی قومی احساس خوبی ندارند و نگران امکان بالقوه سرکوب آزادی بیان در مراکز آموزشی هستند.

ترامپ این فرمان اجرایی را همزمان با مراسم «حنوکا»، جشن روشنایی، در تالار شرقی کاخ سفید که مملو از حامیان یهودی از جمله یک نجات یافته ۱۰۲ ساله از هولوکاست بود، ارائه کرد.

خاخام آبراهام کوپر از «مرکز سایمون ویزنتال»، یک سازمان بزرگ حقوق بشری یهودی، می گوید: «اقدام رئیس جمهوری ایالات متحده محیطی را فراهم می کند تا دانشجویانی که در مجتمع های دانشگاهی در آمریکا هدف یهودی ستیزی قرار می گیرند از گونه ای حفاظت و استمداد برخوردار باشند.»

کوپر که در کاخ سفید حضور داشت به صدای آمریکا گفت «این مساله جمهوریخواه و دموکرات نیست»، این فرمان اجرایی «عملا نسخه اجرایی قانونی است که دو بار در سنا ارائه شد» و سال ها از حمایت قوی دو حزب برخوردار بود، اما اغلب در تصویب با موانعی روبرو شد».

ترامپ پیش از امضای این فرمان اجرایی گفت: «امسال مانعی در کار نیست زیرا خودم آن را انجام می دهم.»

کوپر تاکید کرد انتقادها از این که این فرمان اجرایی معنایی ناسیونالیستی از یهودیان پدید می آورد «مزخرف مطلق است».

بعضی ناظران در رسانه های اجتماعی یادآوری کردند چگونه حزب نازی آلمان پیش از هولوکاست شهروندان یهودی را ملیتی متمایز معرفی کرده بود.

مالی یونگ فست، نویسنده یهودی منتقد ترامپ، گفت رئیس جمهور با این فرمان اجرایی در پی رضایت خاطر حامیان یهودی اش است: «هر چه ترامپ انجام می دهد که فکر می کند برای یهودیان خوب است در نهایت برای یهودیان بد خواهد بود.»

این فرمان اجرایی مفادی از «قانون حقوق مدنی مصوب سال ۱۹۶۴» را فعال می کند. این قانون فدرال نهادهای آموزشی دریافت کننده کمک های مالی فدرال را ملزم کرده است بر مبنای ملیت افراد تبعیض قائل نشود.

در آن بخش از قانون ذکری از مذهب نشده است. مقام های دولت می گویند از این رو تصمیم گرفته شد که یهودیت به عنوان یک ملیت تعبیر شود تا خشونت ها در مجتمع های دانشگاهی قابل مجازات باشد.

دانشجویان هندو، مسلمان و سیک بر مبنای تبار و ویژگی های قومی شان در برابر تبعیض در پوشش ماده شش آن قانون قرار دارند.

بعضی از منتقدان ترامپ پیش بینی کرده اند که از این فرمان برای محدود کردن آزادی بیان به خصوص در انتقادات مشروع از سیاست های اسرائیل علیه فلسطینیان استفاده خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG