لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

امضای یادگاری پرزیدنت ترامپ بر روی دیوار مرزی مکزیک


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ در بازدیدی از «اوتای مسا» در حومه «سن دیه گو»، حدفاصل کالیفرنیا و تیحوانا در مکزیک، با یک ماژیک پاک نشدنی بخش تازه مانع فلزی پر شده با بتن و میلگرد به ارتفاع ۹ متر را امضا کرد. وی گفت: «این واقعا غیرقابل نفوذ است.»

پرزیدنت ترامپ پروژه در جریان اجرا را «بسیار شگفت‌انگیز» توصیف کرد و گفت پیش از استقرار این بخش از مانع مرزی، «هزاران نفر آن طرف بودند که سعی می کردند وارد کشور شوند.»

مظفر چیشتی، مدیر دفتر نیویورک موسسه غیرحزبی سیاست مهاجرتی، به صدای آمریکا می گوید: «دیوار جوابگوی بحران امروز در مرز نیست. مساله امروز در مرز این نیست که مردم پنهانی وارد می شوند. بحران این است که پناهجویان در مرز حاضر می شوند و خودشان را داوطلبانه به گشت مرزی تحویل می دهند.»

رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران در مرز گفت تا ۸۰۰ کیلومتر دیوار مرزی به عرض یک متر در حال ساخت بوده است، اما برای پایان دادن به وضعیت اضطراری ملی که در واکنش به عبور غیرقانونی از مرز اعلام شد هنوز زود است.

پرزیدنت ترامپ تاکید کرد در نهایت نیروهای زمینی ارتش آمریکا، پس از تکمیل دیوار، منطقه مرزی را ترک خواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن تقدیر از تلاش های دولت مکزیک گفت مکزیک هزینه ۲۷ هزار سرباز در آن سوی مرز که مانع عبور غیرقانونی می شوند را می پردازد: «اگر برای مدت شش ماه ۵ درصد تعرفه [بر کالاهای وارداتی از مکزیک] وضع کرده بودم، هزینه ساخت دیوار مرزی تامین می شد.»

رئیس جمهوری آمریکا در باره استحکام دیوار مرزی جدید گفت که ۲۰ کوهنورد تلاش کردند از آن بالا بروند تا میزان اثرگذاری‌اش را آزمایش کنند. وی افزود که این دیوار طوری طراحی شده که با جذب حرارت بالا رفتن از آن بسیار سخت تر می شود: «حتی اگر بخواهید آن را با دستگاه جوشکاری ببرید موفق نمی شوید؛ چون درون آن بتن و میلگرد است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG