لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۸

پرزیدنت ترامپ خواستار استعفای آدام شیف از مجلس نمایندگان شد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، خواستار استعفای آدم شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، شد.

رئیس جمهوری آمریکا در پیامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا را متهم کرد که در دو سال گذشته به «دروغ‌گویی» و «درز اطلاعات» مشغول بوده است.

پرزیدنت ترامپ نوشت: «آدام شف که در دو سال گذشته آگاهانه و غیرقانونی مشغول دروغ گفتن و درز اطلاعات بود، باید مجبور به استعفا از مجلس نمایندگان شود.»

تاکنون اتهامی از سوی نهادهای امنیتی و رسمی ایالات متحده درباره درز دادن اطلاعات متوجه آدام شف نشده است.

آدام شیف بهمن ماه سال گذشته در گفت‌و‌گو با شبکه سی‌ان‌ان از وجود «شواهد بسیار قانع کننده از تبانی در انتخابات ۲۰۱۶» خبر داده، اما اضافه کرده بود: «در حال حاضر بین دیدن شواهد تبانی و قادر بودن به اثبات مجرمانه بودن آن تفاوت وجود دارد.»

شیف حدود یک ماه پیش هم گفته بود دموکرات‌ها به چیزی چیزی کمتر از انتشار متن کامل گزارش رابرت مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رضایت نخواهند داد.

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا همچنین گفته بود از هر راه ممکن، از جمله احضار رابرت مولر به مجلس نمایندگان یا شکایت از دولت ترامپ، برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کند.

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

خلاصه گزارش ویلیام بار، دادستان کل آمریکا از تحقیقات رابرت مولر نشان می‌دهد که پرزیدنت دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده‌اند.

ویلیام بار در نامه خود به کنگره نوشت که درباره مانع تراشی در مسیر عدالت نیز گزارش رابرت مولر به نتیجه نرسید که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده و از سوی دیگر، او را تبرئه هم نکرد.

مولر در تحقیقات دو ساله خود، علیه شش عضو پیشین کمپین انتخاباتی ترامپ و چندین تبعه روس اعلام جرم کرده بود.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG