لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

دیدگاه| ترامپ نباید به پوتین بر سر سوریه یا هیچ چیز دیگری اعتماد کند


یادداشتی از فردریک کِیگِن در وبسایت فاکس نیوز

ولادمیر پوتین استاد سوء استفاده از افراد است و آن چه را مردم می خواهند بشنوند به آن ها می گوید. او این کار را با اعلام خروج نیروهای روسیه از سوریه تکرار کرد، در حالی که اکنون گفتگوهای صلح تحت رهبری روسیه میان بشار اسد و گروه های شورشی مورد پذیرش رژیم را تبلیغ می کند.

پوتین قصد ندارد جایی برود. او با در اختیار داشتن یک پایگاه هوایی در نزدیکی لاذقیه و پایگاه دریایی طرطوس با اجاره ای ۴۹ ساله موقعیت نظامی محکمی در سوریه به دست آورده است. اما خطرناک ترین توهمی که او دامن می زند این است که می تواند خود را در سوریه از ایران طوری دور کند که آمریکا بتواند شریک مسکو در سرپا نگهداشتن دیکتاتوری اسد را مهار کند.

اگر ایالات متحده می خواهد جلوی گسترش حضور ایران در سوریه را بگیرد راهش کمک گرفتن از پوتین نیست.

دولت اوباما برای جلوگیری از حضور نظامی روسیه در سوریه هیچ کاری نکرد. دولت ترامپ هم همان راه را دنبال می کند. کاخ سفید دست کم در حرف حضور نظامی دائم ایران در سوریه را رد کرده است

بیرون راندن ایرانی ها سخت خواهد بود: آن ها سال ها است که زمین هایی را در دمشق خریداری می کنند و حضور خود را در جنوب سوریه، حلب و دیگر نقاط گسترش می دهند. سپاه پاسداران و وابستگانش در تمام آن کشور پخش هستند.

دولت اوباما برای جلوگیری از حضور نظامی روسیه در سوریه هیچ کاری نکرد. دولت ترامپ هم همان راه را دنبال می کند. کاخ سفید دست کم در حرف حضور نظامی دائم ایران در سوریه را رد کرده است. اگر به ایران اجازه داده شود در سوریه پایگاه نظامی ایجاد کند استراتژی اخیر دولت ترامپ به منظور مهار ایران تقریبا بی معنا می شود.

ایالات متحده بر سر «مناطق عاری از تنش» با روسیه مذاکره کرده است؛ این توافق از نظر تئوری خروج نیروهای ایران را مقرر می کند. اما آن ها عمدتا چنین نکرده اند. مقام های آمریکا هیچ چیزی نشان نداده اند که برای کاستن جدی از حضور تهران واقعا طرحی در دست دارند.

هر چند نیروی هوایی روسیه از عملیات زمینی نیروهای تحت رهبری ایران در سوریه حمایت می کند، ولی تهران از منظر نظامی در سوریه دست بالاتر را دارد.

این که آمریکا در سوریه بدون کمک پوتین چه می تواند انجام دهد بحث دشواری است ولی مساله ای است که اکنون باید به آن پرداخته شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG