لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۴

گزارش واشنگتن فری بیکن: آیا آلمان به ایران فناوری جنگی می‌فروشد؟


دولت ترامپ نگران مانع تراشی های دموکرات های کنگره برای تایید گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای سفارت آمریکا در برلین هستند. آنها می گویند با توجه به حمایت آلمان از ایران و توافق هسته ای، نیاز است که ریچارد گرنل چهره مورد تایید ترامپ زودتر تایید شود.

نشریه واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: مقام های دولت ترامپ نسبت به مانع تراشی حزب دموکرات در کنگره آمریکا بر سر راه تایید ریچارد گِرِنِل، سفیر مورد نظر پرزیدنت ترامپ برای آلمان، ابراز نگرانی عمیق می کنند. برلین اخیرا طیفی از تدابیر ضد اسرائیلی را در پیش گرفته و به تهران نزدیک تر می شود.

آلمان به مانع اصلی در مذاکرات بر سر اصلاح برجام تبدیل شده است و حاضر نیست از تلاش ها در راستای محدود کردن برنامه موشک های بالیستیک ایران حمایت کند.

بنا بر گزارش های اخیر، آلمان فناوری هایی به ایران می فروشد که در احیای برنامه جنگ افزار شیمیایی رژیم بشار اسد در سوریه مورد استفاده قرار گرفته است.

یک مقام دولت ترامپ می گوید: «آلمان ها به تسهیل کننده اصلی دسترسی ایران به مواد با مصارف دوگانه و واردات فناوری بدل شده اند. این ها کالاهایی هستند که ظاهرا غیرنظامی به نظر می رسند، اما می توانند به ایران در پیشبرد برنامه های موشکی و هسته ای اش کمک کنند.»

یک منبع آگاه فاش کرد: «آلمان در گفتگو با مذاکره کنندگان آمریکایی روشن کرده است که باور ندارد موشک های ایران باید موضوع بازگشت تحریم های لغو شده بر مبنای توافق هسته ای باشد. آلمان ها در عوض معتقدند غرب باید به لغو تحریم ها ادامه داده و به ایران با ارائه مشوق های اقتصادی پیشنهاد مذاکره بر سر برنامه موشکی اش را بدهد؛ امتیازاتی مانند برجام بر سر موشک ها.»

همزمان، آلمان مانع تلاش ها برای پیوستن اسراییل به پانزده عضو ادواری شورای امنیت سازمان ملل متحد می شود.

برخورداری آمریکا از سفیری در قامت ریچارد گرنل در آلمان می تواند به نفوذ ایالات متحده در آن کشور بیفزاید.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG