لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

پرزیدنت ترامپ از وزیر دادگستری آمریکا به خاطر مداخله او در پرونده یک معتمد سیاسی خود تمجید کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه از ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، برای مداخله در یک پرونده فساد سیاسی علیه راجر استون، فرد معتمد پرزیدنت ترامپ، با هدف تخفیف مجازات او تمجید کرد. دادستان های فدرال تا ۹ سال زندان را برای استون توصیه کرده بودند.

رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توییتی، درباره این پرونده مرتبط با تحقیقات طولانی انتخابات ۲۰۱۶، گفت: «تبریک به بیل بار، وزیر دادگستری، برای در دست گرفتن پرونده ای که کاملا از کنترل خارج شده بود و شاید اساسا نمی‌بایست پیگیری می شد.»

چهار دادستان فدرال، که پس از مداخله ویلیام بار رسیدگی به این پرونده را رها کردند، توصیه کرده بودند برای استون ۶۷ ساله حکم ۷ تا ۹ سال زندان صادر شود. در ماه نوامبر در هفت مورد، شامل ادای اظهارات دروغ به کنگره، اعمال نفوذ بر شاهد پرونده، و مانع تراشی در برابر تحقیقات کنگره، علیه او ایراد اتهام شده بود. تحقیقات کنگره متاثر از تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، بود.

انتظار می رود حکم راجر استون هفته آینده اعلام شود.

وزارت دادگستری ایالات متحده در دادخواست جدید گفته حکم تا ۹ سال می تواند بیش از حد و غیرقابل توجیه باشد، اما تصمیم در این باره را به قاضی پرونده سپرده است.

وکلای استون با اشاره به سن موکل شان و نداشتن سوءسابقه خواهان عفو مشروط او شده اند.

راجر استون شخصیتی پر ماجرا در سیاست آمریکا است. او از دهه هشتاد میلادی مشاور و معتمد دونالد ترامپ بوده و در کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ او نقش داشته است. استون تلاش کرد درباره هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی پرزیدنت ترامپ، اطلاعاتی منفی گردآوری کند.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید دوشنبه شب پیش از انتقاد علنی پرزیدنت ترامپ از حکم محکومیت پیشنهادی برای استون خواستار محکومیت کوتاهتری شده بود.

سناتور دموکرات چاک شومر، رهبر اقلیت در سنا، به فوریت با ارسال نامه ای به بازرس کل وزارت دادگستری از او رسما خواسته است درباره کاهش حکم استون تحقیقاتی انجام دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG