لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

پرزیدنت ترامپ و نانسی پلوسی با نزدیکتر شدن به زمان دادگاه استیضاح به یکدیگر طعنه می‌زنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در آستانه برگزاری دادگاه استیضاح در مجلس سنا به یکدیگر طعنه می زنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده مسئول اصلی پرونده استیضاح در مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها را «نانسی دیوانه» خواند. نانسی پلوسی روز یکشنبه در مصاحبه ای با «ای بی سی نیوز» گفت فارغ از نتیجه دادگاه سنای پرزیدنت ترامپ، او برای تمام عمر استیضاح شده است.

مجلس نمایندگان ایالات متحده ماه پیش دو ماده استیضاح پرزیدنت ترامپ را بر مبنای سوء استفاده از اختیارات ریاست جمهوری و مانع تراشی در برابر تحقیقات کنگره تصویب کرد که تلاش های پرزیدنت ترامپ در واداشتن اوکراین به انجام تحقیقاتی به لحاظ شخصی سودمند برای او را در کانون خود قرار داده است.

اما نانسی پلوسی سه هفته است که از ارسال این دو ماده مصوب استیضاح به مجلس سنا امتناع می کند تا بتواند سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، را به موافقت با احضار دستیاران ارشد ترامپ به دادگاه سنا برای ادای شهادت و درخواست اسناد از کاخ سفید وادارد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا سه شنبه با همکاران دموکرات خود مشورت می کند تا درباره زمان ارسال دو ماده استیضاح به سنا تصمیم بگیرد. نانسی پلوسی همچنین در صدد معرفی شماری از قانونگذاران به عنوان دادستان های پرونده است. اگر چنین شود جلسه دادگاه سنا ممکن است طی دو سه روز آتی برگزار شود.

نانسی پلوسی گفت: «مساله برگزاری یک دادگاه منصفانه است. سناتورها سوگند یاد کرده اند تا روندی منصفانه را برگزار کنند و ما فکر می کنیم این امر باید با حضور شهود و اسناد همراه باشد. یا به آن عمل کنید یا بهایش را بپردازید. ما به پرونده استیضاح اطمینان داریم.»

دموکرات ها در پی حضور دست کم چهار شاهد از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی پیشین رئیس جمهور و میک مولوینی رئیس دفتر کاخ سفید هستند.

اقلیت دموکرات سنا متشکل از ۴۷ سناتور به چهار سناتور جمهوریخواه نیاز دارند تا مخالفت مکانل با حضور شهود را ناکام بگذارند. سناتور جمهوریخواه سوزان کالینز روز جمعه گفت با شمار اندکی از جمهوریخواهان در تلاش برای اطمینان از شنیده شدن اظهارات تازه شهود است. مک کانل گفته است از حمایت کافی جمهوریخواهان برای ادامه کار بدون حضور شهود پیش از طرح ادعاهای دادستان ها و پاسخ وکلای مدافع رئیس جمهور برخوردار است.

پرزیدنت ترامپ تردیدی ندارد که پیروز این روند است و در قدرت خواهد ماند، اما از ابهام در روند ماجرا ناخشنود است: «چرا وقتی هیچ خطایی نکرده ام باید لکه استیضاح به نامم بچسبد؟ این یک فریب‌کاری حزبی است که هرگز در گذشته روی نداده است. تمام ۱۹۵ جمهوریخواه مجلس نمایندگان به علاوه سه دموکرات به استیضاح رای منفی دادند. این بی‌انصافی در حق میلیون‌ها رای‌دهنده است!»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG