لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

ترامپ نخست وزیر پاکستان را برای پیشبرد صلح افغانستان زیر فشار می گذارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ دوشنبه طی دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در کاخ سفید، با هدف تقویت روابط بین دو کشور، او را برای کمک به پیشبرد روند صلح در افغانستان زیر فشار خواهد گذاشت.

یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید: «هدف از این دیدار فشار آوردن به پاکستان برای همکاری اساسی در پیشبرد روند صلح افغانستان و تشویق پاکستان به تعمیق و تداوم تلاش های اخیر در سرکوب ستیزه جویان و تروریست ها در مناطق خودشان است.»

مذاکرات آمریکا و طالبان طی ماه های اخیر، دو طرف متخاصم جنگ افغانستان را پس از ۱۸ سال به دستیابی به یک توافق صلح نزدیک کرده است تا راه پایان دادن به طولانی‌ترین درگیری نظامی خارجی آمریکا در تاریخ هموار شود.

این مقام دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود، در آستانه دیدار پرزیدنت ترامپ و آقای خان گفت که واشنگتن از گام های اولیه‌ای که اسلام آباد به منظور تسهیل روند صلح برداشته است قدردانی می‌کند، اما «ما در آستانه رسیدن به مرحله‌ای حیاتی هستیم» و همکاری بیشتری برای پیشبرد روند جاری لازم است.

وی افزود: «پرزیدنت [ترامپ] علاقمند خواهد بود که پاکستان را به ... استفاده از اهرم‌های فشارش در برابر طالبان در راستای کمک به تحقق یک آتش بس و مذاکراتی صادقانه میان افغان ها با حضور دولت افغانستان ترغیب کند. ... ما امیدواریم این مذاکرات سازنده باشند.»

طالبان می‌گوید تا زمانی که با واشنگتن به یک توافق بر سر جدول زمانی خروج تمام نیروهای آمریکایی نرسد، از شرکت در مذاکرات صلح با دولت افغانستان سر باز می زند. مطابق توافق مذکور در مقابل طالبان نیز متعهد می شود اجازه ندهد ستیزه‌جویان خارجی از مناطق تحت کنترل شورشیان برای تروریسم بین المللی استفاده کنند.

پرزیدنت ترامپ سال گذشته یک برنامه آموزش نظامی و پرداخت صدها میلیون دلار کمک های امنیتی به پاکستان را لغو کرد. رئیس جمهوری آمریکا پاکستان را متهم کرد که چیزی جز دروغ و فریب ارائه نکرده، و به تروریست‌هایی که به حملاتی مرگبار در آن سوی مرز در افغانستان دست می زنند، پناه داده است.

اسلام آباد ضمن رد این اتهامات، گفته است که واشنگتن می‌کوشد تا پاکستان را قربانی ناکامی‌های نظامیش در افغانستان کند.

مقامات اسلام آباد می‌گویند که پیشرفت در صلح افغانستان به گرمتر شدن روابط با واشنگتن و دعوت ترامپ از خان برای ملاقات دوشنبه منجر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG