لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

پرزیدنت ترامپ خواهان ۱.۶ میلیارد دلار بودجه اضافی برای ناسا با هدف بازگشت به ماه است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت ترامپ از کنگره ایالات متحده خواسته است با یک افزایش ۱.۶ میلیارد دلاری در بودجه «ناسا» برای سال آینده در راستای تحقق هدف بازگشت به سطح ماه تا سال ۲۰۲۴ موافقت کند.

پرزیدنت ترامپ درخواست افزایش منابع مالی را روز دوشنبه از طریق توییتر اعلام کرد. حدود دو ماه پیش مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، از هدف کوتاه کردن چهار ساله جدول زمانی ناسا برای فرستادن فضانورد به ماه برای اولین بار از سال ۱۹۷۲ خبر داد.

با این افزایش پیشنهادی، کل بودجه ناسا برای سال مالی ۲۰۲۰ به ۲۲.۶ میلیارد دلار می رسد. بخش عمده بودجه صرف تحقیق و توسعه درباره سیستم فرود انسان بر ماه خواهد شد.

ترامپ دوشنبه شب در توییتی گفت: «در دولت من، عظمت ناسا را به آن باز می گردانیم و به ماه و سپس مریخ باز خواهیم گشت.»

ناسا پیشتر برنامه داشت پس از استقرار ایستگاه فضایی «دروازه» در مدار ماه تا سال ۲۰۲۴، یک سفینه فضایی با سرنشین را تا سال ۲۰۲۸ به سطح ماه بفرستد.

ناسا در سال های اخیر برای از سر گیری ماموریت فضایی انسان از خاک آمریکا از زمان پایان گرفتن برنامه شاتل در سال ۲۰۱۱ با چالش هایی روبرو بوده است.

تا کنون به غیر از آمریکا فقط دو کشور شوروی سابق و چین فرود کنترل شده «نرم» بر سطح ماه داشته اند، اما آن فرودها با روبات انجام گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG