لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

پرزیدنت ترامپ ۳.۸ میلیارد دلار از بودجه نظامی را به تامین هزینه ساخت دیوار مرزی اختصاص می‌دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت پرزیدنت ترامپ ۳.۸ میلیارد دلار از بودجه اخیرا تصویب شده وزارت دفاع را به منابع مالی ساخت دیوار مرزی میان ایالات متحده و مکزیک منتقل می‌کند. این امر نه تنها دموکرات ها بلکه جمهوریخواهان مدافع سرسخت امور دفاعی را خشمگین کرده است.

پنتاگون با اقدام روز پنج شنبه منابع مالی مورد نیاز برای ساخت دیوار جدید را از حساب واحدهای گارد ملی، خرید هواپیما، کشتی سازی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر تامین می‌کند.

این اقدام که تحت عنوان «برنامه ریزی دوباره» به قانونگذاران ارائه شده است مورد انتقاد شدید مک تورنبری، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان، قرار گرفت. دموکرات ها هم آن را به باد انتقاد گرفتند، اما اقدام سال گذشته پرزیدنت ترامپ در انتقال مشابه منابع مالی با پیامدی روبرو نشد.

آقای تورنبری در بیانیه ای گفت: «کنگره اختیاراتی مبتنی بر قانون اساسی دارد تا درباره نحوه صرف دلارهای دفاعی تصمیم بگیرد. برنامه ریزی دوباره امروز با اختیارات کنگره مبتنی بر قانون اساسی در تناقض است.»

رئیس جمهوری آمریکا کمتر از دو ماه پیش لایحه عظیم تخصیص بودجه را امضا کرده بود. او سال پیش هم با انتقال منابع مالی ارتش به ساخت دیوار مرزی قانونگذاران از هر دو حزب را ناخشنود کرده بود.

پنتاگون این بار ۱.۳ میلیارد دلار از بودجه تجهیزات گارد ملی و مازاد خرید هواپیمایی مانند «اف-۳۵» و بالگردهای «وی-۲۲ آسپری» را هدف گرفته است. این برنامه ها به دلیل ایجاد فرصت های شغلی مورد علاقه قانونگذاران است. وزارت دفاع همچنین بودجه ساخت یک کشتی تهاجمی آبی خاکی در ایالت میسیسیپی و یک کشتی انتقال سریع نیرو که در ایالت آلاباما ساخته می شود را حذف می کند. سناتور ریچارد شلبی از ایالت آلاباما رئیس جمهوریخواه کمیته تخصیص بودجه سنا است.

بودجه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای سال مالی ۲۰۲۱ که دوشنبه ارائه شد شامل ۲ میلیارد دلار درخواست برای دیوار مرزی است که این، از مبلغ درخواستی سال قبل کمتر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG