لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری فرانسه درباره عبور ایران از سقف اورانیوم غنی شده گفت‌وگو کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگویی تلفنی با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه درباره برنامه هسته‌ای ایران داشت.

کاخ سفید خبر داده است که پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری فرانسه درباره عبور ایران از سقف ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده گفت‌وگو کرده است.

روز دوشنبه ۱۰ تیرماه، جمهوری اسلامی از افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود، برخلاف توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ با کشورهای پنج بعلاوه یک خبر داد.

براساس توافق اتمی موسوم به برجام نباید میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم گذر کند اما روز دوشنبه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی از میزان معین شده در برجام را تائید کرد.

پیشتر، پرزیدنت دونالد ترامپ در نخستین واکنش به اقدام ایران گفته بود: «آنها می‌دانند که در حال انجام چه کاری هستند. آنها می‌دانند با چه چیزی در حال بازی هستند، آنها در حال بازی با آتش هستند. بنابراین به هیچ وجه هیچ پیامی به ایران ندارم.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم در واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده جمهوری اسلامی ایران گفت که تنها دلیل این اقدام ایران، تلاش جمهوری اسلامی برای «کاهش زمان گریز هسته‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای» است.

کاخ سفید هم در واکنش به اقدام ایران، در بیانیه‌ای نوشت: «اجازه غنی‌سازی به ایران در هر سطحی ذیل توافق هسته‌ای یک اشتباه بود. پیش از اجرای توافق هم تردیدهایی وجود داشت که ایران شرایط را نقض می‌کند ... باید استاندارد قدیمی منع اشاعه سلاح اتمی را احیا کنیم که به ایران اجازه غنی سازی ندهد. ایالات متحده و متحدان‌اش هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهند داد.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی در نخستین واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی ایران و عبور آن از میزان مجاز، اعلام کرد که از موضوع آگاه است و به زودی درباره این اقدام ایران گزارش می‌دهد.

همچنین پیش از این یکی از سخنگویان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۰ تیر به خبرگزاری رویترز گفت که این نهاد از گزارش رسانه‌ها درباره ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با درصد پایین، آگاه است و بازرسان آژانس در محل هستند تا به‌زودی، بعد از راستی‌آزمایی میزان ذخایر ایران، به مقر آژانس گزارش دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG