لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

ترامپ تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان را به حلق آویز کردن بی‌محاکمه سیاهپوستان تشبیه کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ تحقیقات دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح او را به حلق آویز کردن بی محاکمه سیاهپوستان تشبیه کرد. این شیوه قتل به لحاظ تاریخی از سوی برتری طلبان سفیدپوست برای سرکوب بیشتر آمریکایی های آفریقایی تبار به کار گرفته می شد.

ترامپ بامداد سه شنبه در توئیتی گفت: «همه جمهوریخواهان باید آن چه را شاهد هستند به یاد داشته باشند؛ حلق آویز کردن بی محاکمه. اما ما پیروز خواهیم شد.»

اظهارنظر بحث انگیز ترامپ با واکنش انتقادی فوری قانونگذاران دموکرات و دست کم یک جمهوریخواه روبرو شد.

کارن بس، رئیس انجمن پارلمانی سیاهپوستان کنگره، در توئیتی نوشت که رئیس جمهوری آمریکا «یک روند مبتنی» بر قانون اساسی» را «با شکنجه بی رحمانه فراگیر و برنامه ریزی شده» مقایسه کرده است.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام از ایالت کارولینای جنوبی، از متحدان پرزیدنت ترامپ، اما استفاده رئیس جمهور از این عبارت را «بسیار صحیح» توصیف کرد و گفت: «این شوخی است. این قلابی است. این حلق آویز کردن سیاسی بدون محاکمه است.»

اما کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، از ایالت کالیفرنیا گفت: «این ادبیاتی نیست که من استفاده کنم. خیلی ساده، من با این ادبیات موافق نیستم.»

استفاده ترامپ از این واژه یادآور دوره ای است که در پی لغو برده داری پس از جنگ داخلی آمریکا آغاز شد و اوباش سفیدپوست به شکلی بی رحمانه آمریکایی های آفریقایی تبار را به قتل می رساندند.

سازمان غیرانتفاعی «رویکرد عدالت برابر» تخمین زده است که بیش از ۴ هزار آمریکایی آفریقایی تبار در فاصله سال های ۱۸۷۷ تا ۱۹۵۰ میلادی در ۲۰ ایالت آمریکا بی محاکمه حلق آویز شدند.

توئیت رئیس جمهوری آمریکا اندکی قبل از حضور ویلیام تیلور، دیپلمات کهنه کار سفارت آمریکا در اوکراین، در برابر قانونگذاران در تحقیقات استیضاح مجلس نمایندگان منتشر شد. در این تحقیقات این ادعا بررسی می شود که آیا ترامپ کمک های نظامی به اوکراین را به آغاز تحقیقات درباره جو بایدن و پسرش منوط کرده بود. تیلور در یک رشته پیامک هایی با دیگر مقام ها نسبت به اقدام های کاخ سفید ابراز نگرانی کرده بود.

لارا کوپر، معاون مدیرکل وزارت دفاع آمریکا، که بر روی سیاست ایالات متحده در روسیه و اوکراین کار کرده است، روز چهارشنبه در کنگره حاضر می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG