لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

انتقاد پرزیدنت ترامپ از تاثیر منفی اقدامات ایران بر اقتصاد لبنان


پرزیدنت ترامپ ضمن قدردانی از کشورهایی که در کنفرانس کمک به سرمایه‌گذاری در لبنان شرکت کرده بودند، با این یادآوری که لبنان با چالش‌هایی بی‌شمار از جمله پذیرایی از موج بی‌سابقه آوارگان سوری ناشی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران و حزب الله مواجه است، موفقیت این کنفرانس را نشان دهنده دوستان بسیار لبنان و توانایی‌های بالقوه این کشور دانست.

رئیس جمهوری آمریکا با تبریک به شرکت کنندگان در کنفرانس سدر نسبت به نفوذ مخرب جمهوری اسلامی ایران از طریق حزب الله هشدار داد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا به روابط نزدیک با مردم لبنان افتخار می‌کند و از تلاش‌های لبنانی‌ها برای تقویت نهادهای مشروع، گام برداشتن در مسیر توسعه و ایجاد اقتصاد آزاد و باز که در خدمت مردم لبنان باشد، حمایت می‌کند.

آمریکا حزب الله لبنان را سازمان تروریستی خوانده است. دولت پرزیدنت ترامپ در تلاش برای مهار فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی ایران در سوریه و یمن، که از طریق حمایت از گروه‌های مسلح در لبنان، به منافع آمریکا و متحدانش در خلیج فارس نیز حمله می‌کنند، شش فرد و هفت شرکت مستقر در لبنان، عراق و آفریقا، وابسته به شبکه مالی نامشروع حزب الله لبنان را، تحریم کرده است.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان کنفرانس سدر را آغازی برای احیای اقتصاد لبنان خواند.

او گفت: «کنفرانس سدر امروز خاتمه نمی یابد بلکه آغاز روندی است برای مدرنیزه کردن اقتصاد لبنان، برای بازسازی زیرساخت‌ها و استفاده از توان بخش خصوصی که به رشد پایدار و ایجاد اشتغال برای مردم لبنان بینجامد.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در کنفرانس خبری به همراه نخست وزیر لبنان گفت که کنفرانس سدر مسئولیت بزرگی بر دوش رهبران لبنان قرار می‌دهد.

او گفت: «این کنفرانس فرصتی بود تا کشورهای جهان متعهد به سرمایه گذاری یازده میلیارد دلاری برای احیای اقتصاد لبنان شوند. من امیدوارم کشورهای بیشتری در ساعات و روزهای آتی برای کمک به اقتصاد لبنان گام بردارند. این کنفرانس همچنین، فرصتی بود برای جمع آوری کمک‌های اهدایی بخش خصوصی. تمامی این تعهدات و کمک‌ها تنها زمانی محقق می‌شود که دولت لبنان متعهد به احیای اقتصادش باشد.»

تعهدات مالی در کنفرانس سدر از ده میلیارد و دویست میلیون دلار وام، شامل چهار میلیارد تعهد بانک جهانی‌است، و هشتصد و شصت میلیون دلار کمک‌های مالی بلاعوض است.

اقتصاد لبنان از بحران‌های سیاسی پی در پی و جنگ داخلی هشت ساله در سوریه آسیب دیده است. بار بیش از یک میلیون پناهجوی سوری نیز بر اقتصاد لبنان سنگینی می‌کند.

اهدا کنندگان کمک‌های مالی و سرمایه گذاران می‌خواهند شاهد اراده دولت لبنان برای انجام اصلاحات اقتصادی باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG