لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

ترامپ: اولویت راه دیپلماتیک است؛ اقدام نظامی کنیم، روز غمگینی برای کره شمالی خواهد شد


آقای ترامپ در واشنگتن میزبان امیر کویت بود.
آقای ترامپ در واشنگتن میزبان امیر کویت بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که روز پنجشنبه میزبان امیر کویت بود، در بخشی از سخنانش در کنفرانس خبری مشترک به تهدیدهای کره شمالی اختصاص داشت. آقای ترامپ با تاکید بر اینکه همچنان آمریکا به دنبال حل دیپلماتیک بحران کره شمالی است، هشدار داد، اگر قرار باشد آمریکا اقدام نظامی کند، روز غمگینی برای کره شمالی خواهد بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۱۶ شهریور میزبان امیر کویت و برخی وزرای این کشور در کاخ سفید بود.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی درباره سیاست آمریکا در قبال کره شمالی گفت حمله نظامی یک گزینه برای مقابله با کره شمالی است اما ترجیح می دهیم با مذاکره پیش برود.

وی افزود: تلاش هایی شده است، و من با برخی رهبران کشورها از جمله رئیس جمهوری چین تلفنی مذاکره کردم و هنوز امیدواریم که با روش دیپلماتیک پیش بریم.

خبرنگاری از آقای ترامپ پرسید آیا جزئیاتی را می تواند به رسانه ها بگوید که رئیس جمهوری آمریکا گفت برعکس دولت قبل آمریکا، قصد ندارد جزئیات نقشه هایش را در مقابل رسانه ها فاش کند.

آقای ترامپ با هشدار دوباره به کره شمالی گفت حمله نظامی همچنان یک گزینه جدی است و اگر قرار به اقدام نظامی علیه پیونگ یانگ باشد، روز غمگینی برای کره شمالی خواهد بود.

در هفته های اخیر کره شمالی بر آزمایش های هسته ای خود افزوده که موجب اعتراض کشورهای همسایه مثل کره جنوبی و ژاپن و آمریکا شده است. قرار است دوشنبه شورای امنیت درباره برخورد با کره شمالی تصمیم بگیرد.

درباره سوریه

وضعیت سوریه یکی دیگر از موضوعاتی بود که پرزیدنت ترامپ و امیر کویت به آن اشاره کردند.

تازه ترین خبرها را در توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

آقای ترامپ گفت مهمترین هدف برای ایالات متحده در آمریکا بشار اسد نیست بلکه ما می خواهیم که تروریست های داعش را از بین ببریم و به پیروزی نزدیک هستیم.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد کشورهای منطقه با ما کمک کرده اند و موفقیتی که در این زمینه داشته ایم، به نسبت سالهای گذشته بی سابقه است.

«شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت نیز در اینباره گفت با حمایت آمریکا تا کنون موفقیت های زیادی صورت گرفته است.

درباره قطر

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در پاسخ به سوال دیگری درباره اختلاف بین کشورهای عربی و قطر گفت من هر کمکی که بتوانم انجام می دهم، تا مشکل حل شود.

آقای ترامپ گفت پیشتر به پادشاه عربستان هم گفتم، اگر بتوانم به عنوان یک میانجی بین قطر و عربستان کاری بکنم، خوشحال می شوم. الان کویت در حال میانجیگری است و اگر نتوانست، من همینجا در کاخ سفید مسئله را حل می کنم.

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از سه ماه پیش ارتباط خود را با قطر قطع کردند و خواسته هایی مطرح کردند، از جمله قطع ارتباط با ایران و قطع کمک به گروههای که به اعتقاد این کشورها تروریستی هستند. قطر این خواسته ها را رد کرده است. کویت از زمان این اختلافات، نقش میانجی بین دو طرف را دارد.

گزارش کامل این نشست خبری را در فیس بوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG