لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

کارشناسان می گویند دیدار ترامپ و کیم در منطقه غیرنظامی تغییرات اندکی را به همراه داشت


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارشناسان می گویند دیدار ناگهانی پرزیدنت دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در سایه اشتیاق مشترک آن ها برای «تداوم توهم خلع سلاح هسته ای» رخ داد، اگر چه تعریف واگرای دو رهبر از خلع سلاح هسته ای تغییری نکرده است.

«آژانس مرکزی خبر» وابسته به دولت کره شمالی دوشنبه با تمجید از دیدار دو رهبر در منطقه مرزی دو کره گزارش داد که گام بعدی، مذاکرات خلع سلاح با واشنگتن خواهد بود.

دیدار ترامپ و کیم در شرایطی رخ داد که در موضع واشنگتن بر سر چگونگی تخفیف تحریم های کره شمالی تغییری دیده نمی شود.

اونز ریویر، مدیرکل پیشین وزارت خارجه در امور شرق آسیا در دولت جرج بوش، می گوید انگیزه کیم در ادامه مذاکرات خلع سلاح این است که به او پوششی بدهد تا بدون روبرو شدن با تدابیر شدید آمریکا به ساخت جنگ افزار هسته ای ادامه دهد: «برای کیم هدف زنده نگهداشتن توهم خلع سلاح است تا بتواند به ساخت و استقرار جنگ افزار هسته ای و موشک ها ادامه دهد و این کاری است که دارد انجام می دهد.»

به باور این دیپلمات پیشین آمریکا «ترامپ که سیاست خارجی آشفته، بی اثر و ناموفقی را اداره می کند، می کوشد رای دهنده های آمریکایی را در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ مجاب کند که دست کم یک چیز جواب داده است».

اسکات اسنایدر، پژوهشگر ارشد مطالعات کره در «شورای روابط خارجی» می گوید هر دیدار کیم و ترامپ به مشروعیت و عادی سازی جایگاه رهبر کره شمالی می افزاید. اسنایدر معتقد است ادامه این دیدارها برای ترامپ ارزش سیاسی دارد زیرا این پرسش را زنده نگاه می دارد که آیا سرانجام ترامپ با یک توافق خلع سلاح هسته ای بزرگ بر کیم غلبه خواهد کرد؟

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG