لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

پرزیدنت ترامپ جشن های تغییریافته چهارم ژوئیه را در کانون توجه قرار می دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رئیس جمهوری تاجر آمریکا قصد دارد «چهارم ژوئیه» را با افزودن خودش به این جشن، نمایشی از ارتش ایالات متحده و جابجایی و گسترش آتش بازی ها بازتبلیغ کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ قرار است پنج شنبه شب در «روز استقلال» از پله های «بنای یادبود لینکلن» خطاب به مردم کشور سخنرانی کند. مکانی ویژه در مجاورت محل سخنرانی در نظر گرفته شده که بلیط های آن را کاخ سفید ارائه می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به پنتاگون دستور داده است ادوات نظامی شامل تانک به واشنگتن بیاورد. این دستور از این جهت مایه نگرانی شده که سنگینی این ادوات می تواند به زیرساخت های محوطه حد فاصل کنگره تا بنای یادبود لینکلن موسوم به «نشنال مال» آسیب برساند.

«چهارم ژوئیه» روز اعلام استقلال آمریکا از بریتانیا در سال ۱۷۷۶ و تشکیل ایالات متحده به عنوان کشوری مستقل است. روسای جمهوری آمریکا در دوران معاصر تولد ایالات متحده را با شرکت در مراسمی جدای آن چه در «نشنال مال» می گذرد، جشن گرفته اند.

هر چند «روز استقلال» گرامیداشت یک رویداد سیاسی مهم در تاریخ این کشور است، در جشن ها به طور سنتی از تمرکز بر یک حزب سیاسی یا یک سیاستمدار پرهیز شده است.

یک نظرسنجی جدید نشان می دهد اکثریت آمریکایی ها شامل ۸۱ درصد جمهوریخواهان، ۵۵ درصد مستقل ها و ۲۷ درصد دموکرات ها از سخنرانی پرزیدنت ترامپ در چهارم ژوئیه حمایت می کنند.

برنامه ترامپ برای «چهارم ژوئیه» شامل آتش بازی های مضاعفی نخست در پشت محوطه «بنای یادبود لینکلن» و سپس در پارکی به فاصله ۳ کیلومتری است.

«رژه روز ملی استقلال» و کنسرت «چهارم ژوئیه کنگره» در مقابل ضلع غربی ساختمان مجلس نمایندگان به طور سنتی برگزار خواهد شد.

فضای چمن سه کیلومتری بین کنگره تا «بنای یادبود لینکلن» مملو از برنامه هایی مختص تاریخ آمریکا خواهد بود.

دیوید برنهارد، وزیر کشور آمریکا، که در برگزاری این مراسم نقش داشته است، می گوید: «هیچ جایی برای بزرگداشت سالروز استقلال آمریکا مناسب تر از بناهای یادبود در نشنال مال و یادگار خدمات مردان و زنانی که ۲۴۳ سال از ایالات متحده دفاع کرده اند، نیست. برای اولین بار طی سال ها، بنای یادبود جنگ جهانی دوم و محوطه استخر آینه برای مراجعه بازدیدکنندگان باز است تا از مشاهده آتش بازی های خیره کننده و سخنرانی فرمانده کل قوا لذت ببرند.»

چند گروه مجوز برپایی تظاهرات اعتراضی دریافت کرده اند.

پرزیدنت ترامپ از طریق موسیقی، رژه نظامی و پرواز هواپیماهای نظامی به نیروهای نظامی ایالات متحده ادای احترام کرده و «درود بر آمریکا» خواهد گفت. پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «تعدادی تانک در بیرون مستقر خواهیم کرد.»

منتقدان می گویند «چهارم ژوئیه» باید در تجلیل سند استقلال آمریکا باشد و تعطیلاتی نظامی نیست، بلکه تعطیلاتی سیاسی در گرامیداشت دموکراسی و پیدایش یک کشور است.

ترامپ از زمان شرکت در جشن «روز باستیل» در پاریس در سال ۲۰۱۷ علاقه ای زیادی به برپایی رژه نظامی نشان داد. از یک طرح قبلی برای برپایی رژه نظامی در «روز کهنه سربازان جنگ» به دلیل هزینه حدود ۹۲ میلیون دلاری اش صرفنظر شده بود.

روشن نیست گسترش مراسم «چهارم ژوئیه» چقدر برای شهر واشنگتن هزینه به همراه خواهد داشت. مقام های شهر می گویند دولت ترامپ هنوز ۷ میلیون دلار بدهی اش مربوط به هزینه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۷ را نپرداخته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG