لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

چهار کشور عرب از شناسایی حاکمیت اسرائیل بر جولان انتقاد کردند


چهار کشور عرب خاورمیانه با تصمیم اخیر دولت ایالات متحده برای شناسایی حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان مخالفت کردند.

به گزارش رویترز، عربستان سعودی، بحرین، قطر و کویت - که همگی از متحدان منطقه‌ای آمریکا هستند - با تصمیم پرزیدنت ترامپ مخالفت و اعلام کردند این منطقه، «اشغال» شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی بیانیه‌ای را منتشر کرد که ضمن انتقاد از تصمیم اخیر دولت آمریکا، آن را باعث ایجاد تاثیر منفی بر روند صلح خاورمیانه و امنیت و ثابت منطقه توصیف کرد.

کویت و بحرین هم از این تصمیم انتقاد کردند و قطر از اسرائیل خواست به «اشغال» جولان پایان دهد.

بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه بوده است و اسرائیل آن مناطق را در جریان جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه تصرف و سپس در سال ۱۹۸۱ به خاک خود ضمیمه کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه پنجم فروردین و در مراسمی در کاخ سفید در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، فرمان رسمی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را امضا کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و روز پنجشنبه اول فروردین در توئیتی گفته بود، زمان آن رسیده است که بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از اسرائیل به رسمیت شناخته شود.


ایالات متحده که در سال‌های گذشته به قطعنامه‌های سالانه «اشغال جولان سوریه» در سازمان ملل متحد رای نمی‌داد، سال گذشته تصمیم گرفت که به آن رای مخالف بدهد؛ تصمیمی که با استقبال دولت بنیامین نتانیاهو روبرو شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG