لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

پرزیدنت ترامپ: برای هر اقدامی که ایران بخواهد انجام بدهد، آماده‌ام


پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه در کاخ سفید برای دقایقی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. او در مورد توئیت‌های صبح امروز درباره ایران و پیام آن، گفت: «پیام این است: وقتی آماده‌اند باید به ما اطلاع دهند. وقتی آماده‌اند، به ما اطلاع دهند. به همین سادگی. ... برای هر اقدامی که [ایران] بخواهد انجام بدهد، آماده‌ام.»

پرزیدنت ترامپ با اشاره به لغو حمله به پایگاه‌های ایران در هفته گذشته، گفت: «خیلی‌ها از تصمیم من [در خودداری از واکنش نظامی به ایران] راضی هستند. ... هیچکس نمی‌خواهد ایران جنگ‌افزارهای هسته‌ای داشته باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «[برجام] توافق فاجعه‌باری بود و در مدت زمان بسیار کوتاهی به پایان رسید. [تحت آن توافق] آنها برای دستیابی به سلاح هسته‌ای مسیر آسانی را پیش رو داشتند. اما ما نمی‌توانیم اجازه چنین کاری را به آنها بدهیم.»

وی افزود: «تحت توافقی که توسط پرزیدنت اوباما به دست آمد، یکصد و پنجاه میلیارد دلار به [ایران] داده شد و در ازای آن هیچ چیزی دریافت نشد. آنها این پول را به تروریست‌ها دادند. اگر یادتان باشد از جان کری پرسیدند: آیا می‌دانید ممکن است این پول صرف تروریسم شود؟ او پاسخ داد: بله. البته او گفت بخشی از آن. اما او این را می‌دانست. ... سپس آنها یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار پول نقد به [ایران] دادند. آخر این چگونه توافقی است؟»

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش که راهبرد برون‌رفت از وضعیت در صورت وقوع جنگ با ایران چیست، گفت: «من نیازی به راهبرد برون‌رفت ندارم.»

گفته‌های پرزیدنت ترامپ را شبکه‌های خبری تلویزیونی به شکل مستقیم پخش کردند.

شپارد اسمیت، خبرنگار شبکه فاکس نیوز، پس از اتمام سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که پرزیدنت ترامپ با این سخنان خط قرمزی کشید و گفت این مسئله ایران باید حل شود و راه برون‌رفتی برای آن در نظر نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG