لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

در طرح مهاجرتی ترامپ، مهارت از خانواده اهمیت بیشتری دارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کاخ سفید می‌گوید طرح مهاجرتی پیشنهادی پرزیدنت ترامپ امنیت مرزی را تقویت می‌کند و یک نظام مهاجرتی مبتنی بر شایستگی پدید می‌آورد. دولت آمریکا اصرار دارد که مساله بر سر «رقابت پذیری» است.

در طرح پیشنهادی رئیس جمهور صدور گرین کارت یا اجازه اقامت دائم در حدود ۱۱ میلیون در سال خواهد ماند، اما اولویت به جای ارتباط خانوادگی با شهروندان آمریکایی یا نیازهای بشردوستانه با افراد دارای مهارت بالا و تحصیلات با چشم انداز استخدامی یا سرمایه گذاری خواهد بود.

در حال حاضر، ۱۲ درصد مهاجران بر مبنای مهارت هایشان و ۶۶ درصد بر مبنای ارتباط با اعضای خانواده شان اجازه مهاجرت پیدا می کنند. بر مبنای طرح جدید، ۵۷ درصد از ویزاهای مهاجرتی به افراد دارای مهارت یا دارای پیشنهاد استخدامی و ۳۳ درصد به خانواده ها داده خواهد شد. ویزاهای مبتنی بر نیازهای بشردوستانه از ۲۲ درصد به ۱۰ درصد تقلیل می یابد.

دیوید بیر از «موسسه کیتو» می گوید تقریبا نیمی از مهاجران مبتنی بر ارتباطات خانوادگی مدرک دانشگاهی دارند که نرخی به مراتب بالاتر از بزرگسالان متولد آمریکا است.

در طرح پیشنهادی کاخ سفید برنامه دریافت گرین کارت از طریق قرعه کشی یا لاتاری به طور کامل حذف می شود. در حال حاضر، پنجاه هزار نفر از کشورهایی با نرخ پایین مهاجرت به ایالات متحده اجازه اقامت دائم در این کشور را دریافت می کنند.

مقام های کاخ سفید «ویزای سازندگی آمریکا» با سه مولفه را در کانون این طرح پیشنهادی می بینند: «استعدادهای فوق العاده، مشاغل حرفه ای و تخصی و دانشجویان استثنایی.»

تسلط به زبان انگلیسی از مولفه های تعیین کننده در صدور اجازه اقامت دائم خواهد بود: «قابلیت های زبانی شاخصه قوی برای توفیق بلندمدت اقتصادی نه تنها برای مهاجران تازه وارد که برای فرزندان شان است.»

دولت تاکید دارد که نظام مبتنی بر شایستگی به افزایش تنوع جمعیتی می انجامد نه کاهش آن.

پژوهشگران مهاجرت می گویند افراد بسیاری موفقی در آمریکا فعالیت می کنند که در مقایسه با مهاجران کشورهای انگلیسی زبان از مهارت های زبانی کمتری برخوردارند.

کارشناسان معتقدند نظام مهاجرتی مبتنی بر امتیاز زیر سایه کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین قرار خواهد گرفت.

این طرح زیر نظر جرد کوشنر، داماد رئیس جمهوری، تهیه شده و بعید است از حمایت دموکرات ها برخوردار شود، زیرا هیچ اشاره ای به فرزندان والدینی که به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شده اند نمی کند.

کاخ سفید اذعان دارد که این گام نخست در روند اصلاح قوانین مهاجرت است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG