لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

پرزیدنت ترامپ به درخواست وزیر دادگستری برای توئیت نکردن درباره وزارت دادگستری بی‌توجهی می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه به درخواست علنی وزیر دادگستری‌اش برای توئیت نزدن درباره وزارت دادگستری بی توجهی کرد و گفت حق قانونی دارد از وزارت دادگستری بخواهد در یک پرونده جزایی مداخله کند، اما تاکنون تصمیم گرفته است چنین نکند.

توئیت بامداد جمعه پرزیدنت ترامپ ساعاتی پس از آن زده شد که ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا، در مصاحبه ای با «ای بی سی نیوز» گفت توئیت های رئیس جمهوری انجام کار را برای او، به خصوص پس از رسیدگی پرسش برانگیز وزارت دادگستری به حکم پیشنهادی راجر استون، متحد و معتمد پرزیدنت ترامپ، «غیرممکن» می کند.

پرزیدنت ترامپ در توئیت خود امکان وقوع این احتمال که از ویلیام بار در یک پرونده جزایی در آینده چیزی بخواهد را باز گذاشت.

هر چند از منظر قانونی پرزیدنت ترامپ به عنوان رئیس جمهوری این حق را دارد که وزارت دادگستری را به عنوان نهادی در قوه مجریه به انجام یک تحقیقات وادارد، اما از لحاظ تاریخی، وزارت دادگستری به عنوان یک نهاد مستقل به دور از فشارهای سیاسی عمل کرده است. حفظ این سابقه برای ویلیام بار از اهمیت زیادی برخوردار است.

وزیر دادگستری در مصاحبه با «ای بی سی» تاکید کرد: «خوشحالم که بگویم، در واقع، رئیس جمهوری هرگز از من نخواسته است کاری در یک پرونده جزایی انجام بدهم، با این وجود، بیانیه های عمومی و توئیت ها درباره وزارت دادگستری، درباره افراد ما... درباره پرونده های در دست بررسی در وزارت دادگستری و درباره قضاتی که پرونده هایی نزد آنها داریم انجام کار را برای من و اطمینان دادن به دادگاه ها و دادستان ها از این موضوع که ما با صداقت وظیفه‌مان را انجام می‌دهیم، غیرممکن می کند.»

از ویلیام بار به طور مشخص سوال شد که آیا پرزیدنت ترامپ اختیار این را دارد که به او دستور بدهد تحقیقاتی را آغاز کند.

وزیر دادگستری ایالات متحده پاسخ داد: «در [پرونده‌های مربوط به] تروریسم یا کلاهبرداری یا چیزی شبیه آن که او در مورد آن نگرانی هایی دارد، به یقین می تواند بگوید فکر می کنم یکی باید به آن توجه کند. این هیچ ایرادی ندارد. اگر بگوید درباره کسی تحقیقات انجام بدهید و شما احساس کنید به این دلیل است که آن ها مخالف سیاسی هستند، در آن شرایط وزیر دادگستری نباید به آن عمل کند و به آن عمل نخواهد کرد.»

کاخ سفید پنج شنبه پس از مصاحبه ویلیام بار در بیانیه ای گفت که پرزیدنت ترامپ «از این اظهارات اصلا ناراحت نیست و این حق را دارد که مانند هر شهروند آمریکایی نظر خودش را به صورت علنی عنوان کند.»

اما پرزیدنت ترامپ روز جمعه یکی از نقل قول های ویلیام بار در مصاحبه اش را توئیت کرد: «رئیس جمهوری هرگز از من نخواسته است در مورد یک پرونده جزایی کاری انجام دهم.» پرزیدنت ترامپ در توئیت خود افزود: «این به این معنا نیست که من به عنوان رئیس جمهوری چنین حق قانونی را ندارم. [من این حق را] دارم، اما تا کنون تصمیم گرفته ام چنین نکنم!»

وزارت دادگستری اوائل این هفته حکم پیشنهادی دادستان های خود را نادیده گرفت. دادستان ها در دادخواست به دادگاه توصیه کرده بودند برای راجر استون، معتمد دیرین پرزیدنت ترامپ، ۷ تا ۹ سال مجازات زندان در نظر گرفته شود. وزارت دادگستری در اقدامی مایه تعجب زمان زندان توصیه شده را تغییر داد. سپس کل دادستان های پرونده از آن کناره گیری کردند و یکی از آن ها وزارت دادگستری را به کل ترک کرد.

از آن پس ویلیام بار زیر انتقادهای فزاینده ای قرار گرفت، زیرا مداخله اش در پرونده پس از توئیت پرزیدنت ترامپ اتفاق افتاده بود.

راجر استون در ماه نوامبر از این بابت که شاهد پرونده اش را زیر فشار گذاشته و مانع تحقیقات کنگره درباره احتمال هماهنگی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ شده بود، مجرم شناخته شد. حکم راجر استون هفته آینده صادر می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG