لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۳

ترامپ از قانون بررسی دقیق تر پیشینه خریداران سلاح حمایت می کند


پرزیدنت ترامپ و بانوی اول از برخی مجروحان تیراندازی فلوریدا دیدار کردند.
پرزیدنت ترامپ و بانوی اول از برخی مجروحان تیراندازی فلوریدا دیدار کردند.

به دنبال تیراندازی هفته پیش در دبیرستانی در فلوریدا که به کشته شدن ۱۷ نفر عمدتا دانش آموز منجرشد، کاخ سفید روز دوشنبه رئیس جمهوری آمریکا از تلاشهای دولت برای تشدید بررسیهای پیشینه خریداران سلاح گرم حمایت می کند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، حمایت پرزیدنت ترامپ درآستانه اعتراض سراسری آمریکائیان و در خواست از قانونگزاران برای اقدامهائی به منظور جلوگیری از تکرار این قبیل تیراندازیها اعلام می شود.

در تازه ترین نظرسنجی مشترک واشنگتن پست و شبکه خبری ABC اعلام شد ۵۸ در صد پاسخ دهندگانی که خود را دموکرات معرفی کرده اند، از تشدید اقدامها در کنترل سلاح گرم حمایت کرده اند در حالی که ۶۷ درصد پاسخ دهندگان جمهوریخواه گفته اند تشدید قوانین کنترل سلاح نیز مانع تیراندازی ها و کشتارهای جمعی نخواهد شد.

بیش از سه چهارم هر دو گروه درمان موثراختلال روانی را راهی برای جلوگیری از این قبیل تیراندازی ها دانسته اند.

در مجموع ۷۷ در صد گفته اند کنگره آمریکا درجلوگیری از تیراندازیها کاری نکرده و ۶۲ درصد نیز گفته اند پرزیدنت ترامپ دراین باره کم کاری کرده است.

سخنگوی کاخ سفید از گفتگوهای پرزیدنت ترامپ در هفته پیش با سناتور جمهوریخواه تگزاس، جان کورنین خبر داده و می گوید رئیس جمهوری خواستار اقدام دو حزبی و همکاری جمهوریخواهان با کریس مورفی سناتور دموکرات کانتیکت در تدوین لایحه بررسی دقیق پیشینه خریداران سلاح گرم شده است.

سناتور مورفی از سالها پیش خواهان تصویب قانونی در کتنگره با هدف کنترل سلاح گرم بوده است.

نیکولاس کروز جوانی که عامل کشتار دبیرستان فلوریدا بوده توانسته بود تفنگ تهاجمی AR-15 را خریداری کند و با آن به دانش آموزان دبیرستانی که خود پیشتر در آنجا تحصیل می کرد، تیراندازی کند.

در کنگره آمریکا دموکراتها پیوسته از بررسی دقیق پیشینه خریداران سلاح گرم حمایت کرده اند در حالی که جمهوریخواهان با استناد به اصلاحیه دوم قانون اساسی با هر نوع اصلاح و قانونگزاری در این باره مخالفت کرده و هر نوع قانونگزاری در این باره را تجاوز به حق مقدس مالکیت دارندگان این گونه سلاح ها قلمداد کرده اند.

لایحه پیشنهادی مورفی- کورنین مورد حمایت بخشهائی از اعضای دو حزب در کنگره بوده اما هر وقت مطرح شده به دلیل دسته بندیهای حزبی رای لازم را کسب نکرده است.

بررسی پیشینه خریداران مانع از خرید سلاح گرم نخواهد شد اما تضمینی خواهد بر اینکه کسانی که سابقه اختلال روانی دارند از خرید تفنگ محروم شوند.

دانش آموزان دبیرستان فلوریدا که از تیراندازی جان به در برده اند یک مبارزه سراسری ر ا آغاز کرده اند تا از قانونگزاران ایالتی و فدرال بخواهند قوانین محکمی به تصویب برسانند تا وقایع تیراندازی تکرار نشود.

کامرون کیسی یکی از این دانش آموزان می گوید باید به هر سیاستمدار ی که از «اتحادیه سراسر ی دارندگان سلاح» (NRA ) پول می گیرد «مدال شرم» داده شود.

«اِما گونزالس» دانش آموز دیگر دبیرستان می گوید پرزیدنت ترامپ، مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه فلوریدا، و ریک اسکات فرماندار جمهوریخواه فلوریدا، از اتحادیه سراسری دارندگان سلاح از اتحادیه حمایت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG