لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۱

نارضایی پرزیدنت ترامپ از مواضع مطرح شده در اجلاس جی ۷


پرزیدنت ترامپ، ضمن ابراز نارضایتی از موضع کانادا در میزبانی اجلاس سران هفت قدرت صنعتی جهان، اعلام کرد که به نمایندگان آمریکا در این اجلاس دستور داده است از امضای بیانیه پایانی آن خودداری کنند.

پرزیدنت ترامپ پس از ترک گردهمایی گروه هفت، با ارسال دو توئیت نارضایتی خود را نه تنها از آن کنفرانس، بلکه از جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا شنبه شب ۱۹ خرداد در توئیتر خود نوشت:«بر اساس اظهارات اشتباه جاستین در کنفرانس خبری اش، و از آنجا که کانادا تعرفه سنگینی بر تولیدات کشاورزان و شرکت‌های آمریکایی وضع کرده، به نمایندگان آمریکا در گردهمایی گروه ۷ دستور دادم بیانیه پایانی را امضاء نکنند تا در مورد وضع تعرفه بر سیل اتومبیل‌های وارداتی به بازار آمریکا تصمیم گیری کنیم.»

او در پیام دیگری در توئیتر خود نوشت: «جاستین ترودو نخست وزیر کانادا که خیلی نرم و فروتنانه در دیدارمان در گردهمایی گروه ۷ عمل کرد، بعد از آنکه گردهمایی را ترک کردم در کنفرانس خبری‌اش گفت که تعرفه‌های آمریکا به نوعی توهین‌آمیز است و نمی‌توان کانادا را زیر فشار گذاشت. این ادعایی سخیف و غیرمنصفانه است. تعرفه‌های آمریکا تنها پاسخی است به تعرفه‌های ۲۷۰ درصدی که کانادا بر محصولات لبنی آمریکا وضع کرده است.»

نخست وزیر کانادا، میزبان گردهمایی گروه ۷، در کنفرانس خبری‌اش از برقراری تعرفه‌های ۱۰ و ۲۵ درصدی آمریکا به ترتیب بر فولاد و آلومینیوم وارداتی آمریکا از کانادا به تلخی گله کرده بود.

جاستین ترودو گفته بود: «من صریحاً به پرزیدنت ترامپ گفتم که برای کانادایی‌ها برقراری تعرفه‌های هنگفت آمریکا بر تولیدات فولاد و آلومینیوم کانادا چندان قابل هضم نیست، به ویژه آنکه این کار به بهانه حفظ امنیت ملی آمریکا انجام شده است. برای کانادایی‌هایی که در یکصد سال اخیر، خود، یا یکی بستگان و نزدیکانشان شانه به شانه آمریکایی‌ها در جنگ ها و نبردها شرکت کرده‌اند، این حرف به نوعی توهین آمیز است. این به روند مذاکرات در مورد قرارداد تجارت آزاد در آمریکای شمالی ضرر می‌زند، و کانادا در نهایت قاطعیت از روز اول جولای (یعنی تا سه هفته دیگر) تعرفه‌های متقابل علیه تولیدات آمریکا را به مرحله اجرا در می‌آورد.»

نخست وزیر بریتانیا نیز گفت که کشورش با تعرفه‌های وضع شده آمریکایی مقابله به مثل می‌کند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا،گفت: «وقتی ما متحدان اختلاف عقیده‌ای داریم، آن را صادقانه و آشکارا بیان می کنیم. برقراری تعرفه‌های آمریکایی بر تولیدات فولاد و آلومینیوم بریتانیا و اتحادیه اروپا غیرعادلانه است. خواستار عمل مقابله به مثل نیستیم، اما در این مورد چاره دیگری جز برقراری تعرفه‌های مشابه بر تولیدات آمریکایی نداریم.»

روسیه به دلیل انضمام شبه جزیره کریمه به کشور خود، از سه سال پیش به گردهمایی کشورهای صنعتی دعوت نمی‌شود.

پرزیدنت ترامپ پیش از ترک کنفرانس گروه ۷ خواستار حضور مجدد کرملین در این گردهمایی‌ها شد، اما سایر اعضا از جمله جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفته‌اند که علاقه ای به بازگشت مسکو به این ‌گروه ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG