لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

برنامه دیدارهای پرزیدنت ترامپ با رهبران روسیه، چین، ژاپن، و هند در حاشیه اجلاس گروه بیست


پرزیدنت ترامپ ریاست هیئت آمریکا در اجلاس گروه بیست که قرار است جمعه و شنبه در آرژانتین برگزار شود، را برعهده خواهد داشت. او قرار است با رهبران کشورهایی مانند روسیه، چین، ژاپن، و هند در حاشیه این اجلاس دیدار و مذاکره داشته باشد.

روابط بازرگانی دوجانبه و امنیت در جهان دو مسئله عمده‌ای است که او با رهبران شرکت کننده، مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد داد.

دو مقام ارشد کاخ سفید، روز گذشته خبرنگاران را در جریان محتوا و برنامه کاری پرزیدنت دونالد ترامپ در اجلاس گروه بیست قرار دادند.

جان بولتون مشاور کاخ سفید، با اشاره به پر بودن برنامه کاری پرزیدنت ترامپ گفت که اولویت کاری پرزیدنت ترامپ پرداختن به سیاست‌های جهانی با اولویت منافع آمریکا است.

او گفت: «او با رئیس جمهوری آرژانتین، کشور میزبان، دیدار خواهد کرد. همچنین او با رئیس جمهوری کره جنوبی، رئیس جمهوری ترکیه، و نخست وزیر ژاپن مذاکراتی خواهد داشت. مذاکرات دوجانبه او با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، به دیدار سه جانبه با شرکت نارندرا مودی، نخست وزیر هند، تبدیل خواهد شد. و البته پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری روسیه دیدار می‌کند و با همتای چینی خود نیز یک جلسه ناهار کاری خواهد داشت.»

او همچنین به محتوی برنامه کاری پرزیدنت ترامپ اشاره کرد و گفت: «گمان می‌کنم همه موارد مرتبط با مسایل امنیتی، کنترل تسلیحاتی و مسایل منطقه‌ای، از جمله خاورمیانه، مورد مذاکره قرار گیرد و یک دستورالعمل جامع که ادامه مذاکرات هلسینکی است مطرح شود.»

با این حال پرزیدنت ترامپ در گفتگویی با روزنامه واشنگتن پست، که چهارشنبه ۷ آذر منتشر شد، گفت که احتمال دارد دیدارش با ولادیمیر پوتین، همتای روسی اش، را بر سر مسائل پیش آمده بین اوکراین و مسکو لغو کند.

وزیر خارجه و سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، جلوگیری شناورهای روسی از تردد کشتی‌های اوکراینی در تنگه کرچ دریای سیاه را تجاوز آشکار روسیه به حق حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی اوکراین عنوان کرده اند.

اما سخنگوی کرملین می‌گوید که این دیدار همچنان جزو برنامه کاری است و آقای پوتین روز گذشته ابراز امیدواری کرد که دیدارش با پرزیدنت انجام شود، زیرا رئیس جمهوری آمریکا دیدگاه مثبتی به مساله برداشتن موانع تجاری دارد.

لری کدلو، رئیس شورای ملی اقتصاد کاخ سفید، نیز روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که دیدار پرزیدنت ترامپ با همتای چینی‌اش عمدتا با محوریت حل جنگ تعرفه بین دو کشور متمرکز است.

او ابراز امیدواری کرد که این مذاکره به دستیابی به یک توافق منجر شود.

در سال گذشته، تراز بازرگانی دوجانبه حدود سیصد و سی و شش میلیارد دلار به نفع پکن بود. این روند از یک دهه گذشته به نفع پکن در حال رشد بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG