لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

پرزیدنت ترامپ: ملاقات چهارم با رهبر کره شمالی محتمل است


آخرین ملاقات دو رهبر تیرماه گذشته در مرز دو کره بود.
آخرین ملاقات دو رهبر تیرماه گذشته در مرز دو کره بود.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، از ژوئن ۲۰۱۸ سه بار دیدار کرده اند. پرزیدنت ترامپ می گوید ملاقات چهارم ممکن است به زودی اتفاق بیافتد. اما ناظران امور کره بیشتر بر گفتگوهای در سطح کاری تمرکز دارند که به تعویق افتاده است.

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید ممکن است ملاقات چهارم تا پایان سال میلادی جاری رخ دهد: «آنها خواهان ملاقات هستند. آنها می خواهند دیدار کنند. فکر می کنم این چیزی است که اتفاق خواهد افتاد.»

کره شمالی نیز پیشنهاد گفتگوهای کاری تا پیش از پایان این ماه را مطرح کرده است که این موضوع امیدها به برگزاری مرحله ای پر محتواتر از مذاکرات را افزایش داده است. دنیس وایلدر، مقام پیشین دولت آمریکا، می گوید خروج جان بولتون، مشاور امنیت ملی تندرو کاخ سفید، ممکن است به این امر کمک کند. وایلدر می‌گوید: «فکر می کنم مقام های کره شمالی از این که جان بولتون دیگر بخشی از تیم رئیس جمهوری نیست خوشحال [هستند]... جان بولتون هرگز با سیاست های رئیس جمهوری در مورد کره همراه نبود.»

بولتون در اظهار نظری معروف خلع سلاح کره شمالی را به «مدل لیبی» تشبیه کرده بود. معمر قذافی، رهبر لیبی، مدتی پس از تحویل برنامه هسته ای اش به دست نیروهای شورشی مورد حمایت آمریکا کشته شد.

ترامپ گفت: «کافی است نگاهی به آن چه بر سر قذافی آمد بیاندازید. آن اظهار نظر خوبی نبود و کار ما را به عقب انداخت.»

اما به رغم خروج بولتون از کاخ سفید، بعید است مذاکرات با کره شمالی ساده تر برگزار شود. پیونگ یانگ این هفته دهمین آزمایش موشک کوتاهبرد خود از ماه مه تا کنون را انجام داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG