لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره کردها بعضی را در کره جنوبی نگران کرده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره خروج نیروهای آمریکا از سوریه در کره جنوبی به دقت زیر نظر قرار دارد.

هر چند وضعیتی که کردها و کره جنوبی با آن روبرو هستند، بسیار متفاوت است، بعضی در سئول می ترسند که تصمیم ترامپ در مورد سوریه، پنجره ای به مقصود نهایی او در شبه جزیره کره باشد.

هفته پیش «چوسان ایلبو»، بزرگترین روزنامه کره جنوبی، در سرمقاله ای نوشت، ترامپ به اتحاد آمریکا و کره جنوبی از منظر مالی نگاه می کند و رئیس جمهوری آمریکا چند بار تهدید به خروج نیروهای آمریکا از کره جنوبی کرده است.

این روزنامه محافظه کار در ادامه گفت اگر رفتار ترامپ کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، را جسورتر کند، کره جنوبی ممکن است با تهدیدی کم سابقه روبرو شود.

بعضی از متحدان محافظه کار ترامپ در واشنگتن هم استدلال مشابهی را مطرح می کنند.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهم در توئیتی گفت: «با تنها گذاشتن کردها ما خطرناک ترین پیام ممکن را می فرستیم؛ این که آمریکا متحدی غیرقابل اتکا است و زمان زیادی طول نخواهد کشید که چین، روسیه، ایران و کره شمالی به رفتاری خطرناک دست بزنند.»

هری هریس، سفیر آمریکا در کره جنوبی، در مصاحبه ای که دوشنبه منتشر شد گفت جای نگرانی نیست، زیرا ایالات متحده موافقتنامه دفاعی دوجانبه ای با کشورهایی نظیر کره جنوبی دارد و اتحاد آمریکا و کره جنوبی اتحادی آهنین و نفوذناپذیر است.

اما مصاحبه هریس موید نگرانی بعضی در کره جنوبی است. او به شکلی می گوید ترامپ می خواهد سئول پرداخت هزینه نیروهای آمریکایی مستقر در کره جنوبی را پنج برابر کند.

مقام های کره جنوبی ظاهرا این درخواست را رد کرده اند ولی می گویند حاضرند در مذاکراتی معقول پیش از انقضای توافق تقسیم هزینه ها در پایان سال جاری شرکت کنند.

کره جنوبی سال گذشته هم در شرایط مشابهی قرار گرفت و پذیرفت هشت درصد بیشتر از سال قبل بپردازد.

نظرسنجی ژانویه ۲۰۱۹ «انستیتو آسان» مستقر در سئول نشان می دهد که در کره جنوبی ۸۳ درصد محافظه کاران، ۵۶ درصد ترقی خواهان و ۶۸ درصد میانه روها از حضور نیروهای آمریکا در کره در آینده حمایت می کنند.

در آمریکا، بنا بر نظرسنجی ماه گذشته «شورای شیکاگو»، ۶۸ درصد از مردم خواهان حفظ یا افزایش سطح نیروهای آمریکا در کره جنوبی هستند.

اگر چه نیروهای آمریکای در کره جنوبی با ماموریت رسمی مقابله با کره شمالی در آن جا مستقرند، اما در عین حال به عنوان نیرویی توازن دهنده علیه چین عمل می کنند و از این رو برچیدن آن ها مشکل تر است.

در عین حال، ایالات متحده در طول چند دهه ده ها هزار نیرو در کره جنوبی داشته است در حالی که نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه طی چند سال اخیر شمار بسیار کوچکی هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG