لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۴

پرزیدنت ترامپ در صورت استیضاح، روی کمک جمهوریخواهان در سنا حساب می‌کند


بخش انگلیس صدای آمریکا - یک نظرسنجی تازه نشان می دهد حمایت از تحقیقات دموکرات ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده برای استیضاح پرزیدنت ترامپ رو به افزایش است.

بنا بر تازه ترین نظرسنجی «واشنگتن پست و دانشکده شار» ۵۸ درصد از پرسش شوندگان از تحقیقات برای استیضاح پشتیبانی می کنند، در حالی که ۳۸ درصد مخالف آن هستند. این نظرسنجی نشانگر ۲۱ درصد تفاوت نسبت به نمونه مشابه در ماه ژوئیه است. در مجموع ۴۹ درصد از حامیان تحقیقات برای استیضاح می گویند کنگره باید پرزیدنت ترامپ را استیضاح و از قدرت برکنار کند، در حالی که ۶ درصد از این گروه با برکناری او مخالفند.

نظرسنجی جدید «دانشگاه کوینیپیک» که سه شنبه منتشر شد از حمایت ۵۲ درصدی از تحقیقات برای استیضاح و مخالفت ۴۵ درصدی با آن حکایت دارد. در این نظرسنجی ۴۵ درصد خواهان استیضاح رئیس جمهوری و ۴۹ درصد با آن مخالف هستند.

دموکرات ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده در حال بررسی هستند که آیا رئیس جمهوری آمریکا در تلاش برای جلب کمک از اوکراین و چین به منظور تحقیقات در مورد جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری و نامزد پیشتاز رقابت های درون حزبی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری، تخلفی قابل استیضاح مرتکب شده است یا نه.

جهش در حمایت از استیضاح در شرایطی اتفاق می افتد که دموکرات ها در مجلس نمایندگان با کاخ سفید بر سر مدارک و ادای شهادت شهود در تحقیقات در نبرد است.

پرزیدنت ترامپ انجام هر گونه تخلفی را رد کرده است و می گوید که تمرکز او نه بر سیاست داخلی آمریکا، که بر ریشه کن کردن فساد در اوکراین بوده است.

دموکرات ها در مجلس نمایندگان ممکن است در نهایت به سوی استیضاح ترامپ بر سر تماس هایش با اوکراین قدم بردارند.

تصویب مفاد استیضاح در مجلس نمایندگان با رای اکثریت ساده ممکن است. اما در سنا، جایی که سرنوشت نهایی رئیس جمهوری رقم می خورد، به رای ۶۷ سناتور نیاز است. این یعنی از ۵۳ سناتور جمهوریخواه ۲۰ سناتور باید به دموکرات ها بپیوندند تا بتوان رئیس جمهوری را محکوم کرد.

پرزیدنت ترامپ به اکثریت جمهوریخواه در سنا به عنوان سنگری محکم در برابر برکناری او از قدرت نگاه می کند.

کمپین انتخاباتی پرزیدنت ترامپ در سایه تلاش های دموکرات ها برای استیضاح میلیون ها دلار کمک مالی جمع آوری کرده است. بعضی تحلیلگران معتقدند ادامه روند استیضاح می تواند موجب بسیج حامیان ترامپ در انتخابات سال آینده شود.

با این وجود، هیچ یک از دو طرف نمی دانند این نبرد در سال ۲۰۲۰ چه بازتابی خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG