لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

پرزیدنت ترامپ می‌گوید آزمایش‌های ابتلا به ویروس کرونا در مقیاس گسترده «به زودی» اجرا خواهد شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه با انتشار یک توییت، گفت که آزمایش بیماری «کووید ۱۹» به زودی «در مقیاس بسیار گسترده» در دسترس خواهد بود. رئیس جمهوری آمریکا افزود: «تمام مقررات دست و پا گیر اداری لغو شده است.» وی جزئیات یا نشانه‌ای درباره زمان و چگونگی آغاز این آزمایش ارائه نداد.

پرزیدنت ترامپ گفت که سازمان «مراکز کنترل و پیشگیری بیماری» ایالات متحده «سیستم آزمایش خود را مورد بررسی و مطالعه قرار داده بود. اما هیچ کاری در این باره نکرد.» او افزود: «پرزیدنت اوباما تغییراتی را در آن اعمال کرد که [آن تغییرات] فقط مسائل را پیچیده تر کرد.»

چین روز جمعه تنها هشت مورد تازه از ابتلا به «کووید۱۹» را گزارش داد. چین پیشتر از هزاران مورد ابتلا در یک روز خبر داده بود. در حال حاضر بیش از ۱۳۴ هزار مورد ابتلا در ۱۲۷ کشور گزارش شده است که این رقم، با در نظر گرفتن جمعیت ۷ میلیاردی جهان، رقم کوچکی است.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پنج شنبه شب گفت انتظار دارد قانونگذاران روز جمعه از تدابیر حمایتی برای آمریکایی ها در مواجهه با پیامدهای ویروس کرونا خبر بدهند.

نیویورک، بزرگترین شهر ایالات متحده، پنج شنبه در واکنش به گسترش دردسرآفرین ویروس کرونا اعلام وضعیت اضطراری کرد. همچنین ایالت‌های مریلند و اوهایو نخستین ایالت‌هایی هستند که مدارس‌شان را تعطیل کرده اند.

پارک های تفریحی دیزنی لند در کالیفرنیا و فلوریدا از روز شنبه تا پایان ماه مارس تعطیل خواهند بود.

ساختمان کنگره دست کم تا ماه آوریل از پذیرش بازدیدکننده خودداری خواهد کرد.

دو خط عمده کشتیرانی تفریحی برای چند هفته فعالیت های خود را متوقف می کنند.

لیگ های عمده ورزشی بسکتبال، فوتبال، و هاکی در آمریکا برای مدتی نامعلوم مسابقه ای برگزار نخواهند کرد.

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، پنج شنبه گفت آمریکایی هایی که از اروپا برمی‌گردند باید برای ۱۴ روز خود را قرنطینه کنند تا از افزایش موارد ابتلا جلوگیری شود.

ایران برای مقابله با ویروس کرونا از «صندوق بین المللی پول» درخواست یک وام ۵ میلیارد دلاری کرده است. مقامات ایران روز جمعه از بیش از ۱۱ هزار مورد ابتلا و ۵۱۳ مورد مرگ بر اثر ویروس کرونا خبر دادند.

کامیار علایی، پژوهشگر بهداشت جهانی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت به باور او رقم واقعی ابتلا ۴۰ هزار نفر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG