لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

نگاهی به سخنرانی اول پنج رئیس جمهوری قبلی آمریکا؛ از ریگان تا اوباما


رؤسای جمهوری آمریکا اغلب در نخستین سخنرانی خود خطاب به جلسه مشترک سنا و مجلس نمایندگان، به اولویت های خود در قانونگذاری و چارچوب کلی سیاست هایشان می پردازند که اغلب غنی تر از کلیاتی است که در سخنرانی روز تحلیف به گوش می رسید.

در زیر مروری داریم بر نکات عمده نخستین سخنرانی پنج رئیس جمهوری پیشین آمریکا خطاب به جلسه مشترک سنا و مجلس نمایندگان.

باراک اوباما (۲۴ فوریه ۲۰۰۹)

پیام به کنگره: پرزیدنت اوباما با اشاره به رکود اقتصادی که از کابینه پیشین به او ارث رسیده بود گفت «ما آمریکا را دوباره می سازیم و اجازه نخواهیم داد تا سنگینی این بحران سرنوشت ما را تعیین کند.»

سیاست داخلی: پرزیدنت اوباما مصوبه «بهبود و سرمایه‌گذاری مجدد ۲۰۰۹ آمریکا» را به تصویب رسانده و وعده داد حین ارائه طرح بیمه بهداشتی همگانی، بدهی ملی را تا پایان دوره نخست ریاست جمهوری اش به نصف برساند.

سیاست خارجی: آقای اوباما خطاب به گفت «آمریکا دیگر نمی تواند به تنهایی با تهدیدهای قرن حاضر روبرو شود، و دنیا نیز نمی تواند بدون آمریکا با آنها روبرو شود.»

جورج دبلیو بوش پسر (۲۷ فوریه ۲۰۰۱)

پیام به کنگره: پرزیدنت بوش با اشاره به اهمیت احترام و همکاری متقابل در واشنگتن گفت «ما با آنچه می گوییم و آنگونه که آنرا می گوییم قضاوت نخواهیم شد. ما با آنچه قابلیت انجام آنرا داریم قضاوت خواهیم شد.»

سیاست داخلی: او وعده داد مالیات را کاهش داده و بودجه دفاعی را افزایش دهد و گفت «آموزش برای من در اولویت است.»

سیاست خارجی: پرزیدنت بوش گفت آمریکا در همکاری با متحدان و دوستان خود، به نیرویی برای برقراری خیر و آزادی در دنیا مبدل خواهد شد.

بیل کلینتون (۱۷ فوریه ۱۹۹۳)

پیام به کنگره: پرزیدنت کلینتون حین انتقاد از عدم مسوؤلیت و هدف‌مندی در ساختار سیاسی کشور و نزاع حزبی در واشنگتن، گفت «من باور دارم ما می توانیم بهتر از این باشیم، چراکه ما همچنان بزرگترین کشور، بزرگترین اقتصاد، و بزرگترین نیروی نظامی بر روی زمین هستیم.»

سیاست داخلی: او وعده داد هزینه های دولت را کم کند و حین ایجاد مشاغل، طرحی گسترده برای بیمه بهداشتی همگانی ارائه دهد.

سیاست خارجی: پرزیدنت کلینتون وعده داد آمریکا می تواند با مقابله با نزاع های قومی، جلوگیری از توسعه سلاح های کشتارجمعی، و با برقراری تحولی دموکراتیک در سراسر دنیا، همچنان هدایت کننده کشورهای دیگر باشد.

جورج دبلیو بوش پدر (۹ فوریه ۱۹۸۹)

پیام به کنگره: پرزیدنت بوش پدر خطاب به کنگره گفت «ما آستین ها را بالا زده و درا نتظاریم تا با یکدیگر آمریکایی بهتر بسازیم.»

سیاست داخلی: او وعده داد که رئیس جمهوری «آموزش و پرورش باشد» و روند تعیین و تأمین بودجه در آمریکا را متحول کند.

سیاست خارجی: بوش با اشاره به اینکه شوروی (سابق) به لحاظ نظامی بیش از اندازه قدرت یافته، گفت قدرت شوروی در خدمت «انگیزهایی است که هنوز با ارزش های ما در تضاد است» و تأکید کرد آمریکا باید در اینباره واقعگرا و جدی‌تر باشد.

رونالد ریگان (۱۸ فوریه ۱۹۸۱)

پیام به کنگره: پرزیدنت ریگان حین اشاره به طرح های پیشنهادی خود در کنگره، تأکید کرد که «مردم آمریکا از ما انتظار دارند که اقدام کنیم. بیاید دست به عمل شویم.»

سیاست داخلی: او وعده داد مالیات را ده درصد کاهش داده و با هزینه ها و مقررات ناعادلانه دولت مقابله کند. او همچنین هزینه های مصرفی برای صبحانه و نهار در مدارس آمریکا را کاهش داد.

سیاست خارجی: دغدغه عمده سیاست خارجی کابینه ریگان شوروی سابق بود. او در اینباره خطاب به کنگره گفت «از دهه هفتاد میلادی، شوروی سیصد میلیارد دلار به سرمایه گذاری ها در ارتش خود اضافه کرده است» و تأکید کرد در صورتیکه این عدم تعادل در قدرت ادامه یابد، «خطری جدی برای امنیت ملی» ما خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG