لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

پرزیدنت ترامپ از چین خواست برای حل بحران اتمی کره شمالی «سخت» و «سریع‌تر» اقدام کند


روسای جمهوری دو کشور در تالار مردم در پکن نشست خبری برگزار کردند.
روسای جمهوری دو کشور در تالار مردم در پکن نشست خبری برگزار کردند.

رئیس جمهوری ایالات متحده از همتای چینی خود خواست تا برای حل بحران اتمی کره شمالی «سخت» و «سریع‌تر» اقدام کند.

پرزیدنت دونالت ترامپ در دومین روز سفر به چین در پنجشنبه ۱۸ آبان خواستار افزایش فشار اقتصادی چین بر کره شمالی شد. چین یکی از معدود کشورهایی است که هنوز با کره شمالی روابط محدود اقتصادی دارد. هرچند بعد از قطعنامه دو ماه پیش شورای امنیت علیه کره شمالی، چین روابط خود با کره شمالی را کاهش داده اما آمریکا می گوید امیدوار است فشار بیشتری از سوی پکن بر پیونگ یانگ وارد شود.

تشویق رئیس جمهوری چین برای فشار بیشتر بر کره شمالی توسط پرزیدنت ترامپ

به گزارش اسوشیتدپرس، آقای ترامپ از شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین خواست تا تلاش کند که کره شمالی از مسیر خطرناک و بدون مسئولیتی که در پیش گرفته، هر چه زودتر باز گردد.

آقای ترامپ گفت: تا زمانی که در کنار هم و اگر لازم بود در کنار کشورهای دیگر، علیه آن هایی که بشریت را تهدید می کنند، بایستیم ، دیگر آن تهدید ها، محقق نخواهد شد. حتی فرصت تحقق هم نخواهد یافت. همانگونه که در نطقم در سئول گفتم، تمامی جهان متمدن باید برای رویارویی با تهدیدات کره شمالی متحد شود.

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست خبری خطاب به رئیس جمهوری چین گفت: من یک چیز را در مورد ریاست جمهوری شما می‌دانم. اگر او سخت کوشش کند، این اتفاق رخ خواهد داد. شکی در آن نیست.

آقای ترامپ و رئیس جمهوری چین در چند نشست اقتصادی نیز در پکن حضور یافتند.
آقای ترامپ و رئیس جمهوری چین در چند نشست اقتصادی نیز در پکن حضور یافتند.

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین نیز در اظهارتش بر عاری ساختن تسلیحاتی و اتمی شبه جزیره کره تاکید گذاشت و از طرفین خواست برای یافتن راه حلی دیپلماتیک تلاش کنند.

وی گفت در باره موضوع اتمی در شبه جزیره کره، ما قویاً بر غیر نظامی ساختن شبه جزیره کره و پایبندی به پیمان منع گسترش سلاح های اتمی تاکید گذاشتیم. دو طرف، همزمان، به اجرای کامل و دقیق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل ادامه خواهند داد. دو طرف متعهد می شوند برای یافتن راه حل از طریق گفتگو و مذاکره ، تلاش کنند.

کنفرانس خبری آقای ترامپ و همتای چینی خود در ادامه سفر ۱۲ روزه رئیس جمهوری آمریکا به شرق آسیا است. پرزیدنت ترامپ بعد از ژاپن و کره جنوبی، در چین حضور دارد و سپس به ویتنام و فیلیپین سفر خواهد کرد.

مهمترین هدف آقای ترامپ اطمینان به شرکای آمریکا برای حمایت از آنها مقابل تهدید کره شمالی است و رئیس جمهوری آمریکا امیدوار است نفوذ اقتصادی چین به بازگرداند کره شمالی به میز مذاکره کمک کند.

همزمان با سفر پرزیدنت ترامپ، بانوی اول آمریکا و همسر رئیس جمهوری چین در چند مراسم جنبی از جمله آشپزی چینی شرکت کردند.
همزمان با سفر پرزیدنت ترامپ، بانوی اول آمریکا و همسر رئیس جمهوری چین در چند مراسم جنبی از جمله آشپزی چینی شرکت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG