لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

پرزیدنت ترامپ تحقیقات برای استیضاح را کودتا توصیف می‌کند؛ دموکرات‌های کنگره می‌گویند پمپئو تضاد منافع آشکار دارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ تحقیقات برای استیضاح علیه خود را یک «کودتا» توصیف کرده است، در حالی که روسای چند کمیته مجلس نمایندگان ایالات متحده مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، را به ممانعت در برابر تلاش های آن ها در گردآوری اسناد و مصاحبه با شهود متهم می کنند.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت: «با گذشت هر روز و بیشتر و بیشتر شدن اطلاعاتم، به این نتیجه می رسم که آن چه در حال رخ دادن است یک استیضاح نیست، یک کودتا به قصد گرفتن قدرت از مردم، گرفتن رای، آزادی، متمم دوم قانون اساسی، مذهب، ارتش، دیوار مرزی، و حقوق خدادادی‌شان به عنوان شهروند ایالات متحده آمریکا است!»

انتظار می رود بازرس کل وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه با کارکنان کمیته های تخصیص بودجه، نظارتی، امور خارجی و اطلاعات مجلس نمایندگان و سنا ملاقات و درباره اسنادی که قانونگذاران در ارتباط با تماس تلفنی ژوئیه بین پرزیدنت ترامپ و ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، درخواست کرده اند، گفت‌و‌گو کند.

کمیته های اطلاعات، نظارتی و امور خارجی مجلس نمایندگان خواستار شنیدن اظهارات ماری یوانوویچ، سفیر پیشین آمریکا در اوکراین، بودند. اما آن جلسه به هفته بعد موکول شده است. کرت وُلکِر، نماینده پیشین ایالات متحده در امور اوکراین، قرار است پنج شنبه با این کمیته ها صحبت کند.

یک افشاگر ناشناس با ثبت شکایتی ابراز نگرانی کرده است که ترامپ با درخواست از اوکراین برای تحقیق درباره جو بایدن، نامزد دموکرات، در پی مداخله خارجی در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده بوده است.

مایک پمپئو روز سه شنبه در نامه ای به الیوت انگل، رئیس دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده، گفت درخواست اسناد از وزارت خارجه آمریکا و مصاحبه با مقام های کنونی و سابق را صرفا می توان تلاشی برای ارعاب، قلدری و بد رفتاری با کارمندان وزارت خارجه تعریف کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت این درخواست ها «نگرانی های حقوقی و اداری قابل توجهی» را به همراه دارد و این هشدارها را رد کرد که عدم همکاری مانع تراشی محسوب خواهد شد.

انگل به اتفاق الایجا کامینگز و ادم شیف، روسای دموکرات کمیته های نظارتی و اطلاعات مجلس نمایندگان، با اشاره به حضور پمپئو هنگام تماس تلفنی ترامپ با زلنسکی می گویند این یعنی او «تضاد منافع آشکاری» دارد و «نباید درباره شهادت شهود یا ارائه اسناد تصمیمی برای حفاظت از خودش یا رئیس جمهوری بگیرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG