لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۵

پرزیدنت ترامپ از اوکراین و چین می‌خواهد در مورد بایدن تحقیق کنند؛ واکنش دموکرات‌ها


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دونالد ترامپ، رئیس حمهوری ایالات متحده، آشکارا از دولت های خارجی می خواهد درباره رقبای سیاسی‌اش تحقیق کنند و به این ترتیب بر اقدامی که از پیش موضوع تحقیق برای استیضاح است، تاکید می‌کند.

پرزیدنت ترامپ بامداد پنج شنبه در پاسخ به خبرنگارانی که پرسیده بودند در مکالمه تلفنی ۲۵ ژوئیه با ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، دقیقا چه درخواستی داشت، گفت: «توصیه می کردم تحقیقاتی را درباره خانواده بایدن شروع کنند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در روزهای اخیر به دفعات به جو بایدن، معاون ریاست جمهوری پیشین آمریکا و نامزد پیشتاز انتخابات درون حزبی دموکرات ها برای ریاست جمهوری ۲۰۲۰، حمله کرده و گفته است که بایدن با تحت فشار گذاشتن اوکراین برای دست کشیدن از یک تحقیقات قضایی از قدرت خود سوءاستفاده کرده بود. ترامپ مدعی است که این تحقیقات می توانست بر هانتر، پسر جو بایدن، عضو وقت هیات مدیره شرکت انرژی «بوریسما» در «کی یف»، تاثیر بگذارد.

پرزیدنت ترامپ پیش از ترک واشنگتن به مقصد فلوریدا گفت بایدن از اوکراین و چین «کلاهبرداری» کرده است. وی به خبرنگاران گفت: «چین باید تحقیقاتی را درباره خانواده بایدن شروع کند.»

پرزیدنت ترامپ هانتر بایدن را متهم کرده است که در سال ۲۰۱۳ با استفاده از هواپیمای ویژه معاون ریاست جمهوری به چین رفت تا حدود ۱.۵ میلیارد دلار برای تشکیل یک صندوق خصوصی سرمایه گذاری در سهام، تامین اعتبار کند.

دموکرات ها از جمله ادام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا می گویند اظهارات روز پنجشنبه پرزیدنت ترامپ نمونه ای دیگر از استفاده از سمت ریاست جمهوری برای منافع سیاسی شخصی است.

رئیس جمهوری ایالات متحده و متحدان او هیچ مستنداتی منتشر نکرده اند که نشان دهد خانواده بایدن در فعالیت های غیرقانونی دست داشته اند.

جو بایدن چهارشنبه در جریان سخنرانی در نوادا ضمن دفاع از خود، پرزیدنت ترامپ را هدف حمله قرار داد و گفت: «من هیچ جا نمی روم. شما من و خانواده ام را نابود نخواهید کرد. اهمیتی نمی دهم چقدر پول خرج کنید یا حملات چقدر کثیف شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG