لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

پرزیدنت ترامپ می‌گوید در تماس با رهبر اوکراین هیچ کار اشتباهی نکرده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ می‌گوید در مکالمه تلفنی با رئیس جمهوری جدید اوکراین هیچ کار اشتباهی نکرده است. در گزارش های خبری ادعا شده که پرزیدنت ترامپ از رهبر اوکراین خواسته است درباره پسر جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا و نامزد انتخابات درون حزبی دموکرات برای ریاست جمهوری ۲۰۲۰، تحقیق کند.

پرزیدنت ترامپ در گفتگو با خبرنگاران تماس تلفنی‌اش با ولودیمیر زلنسکی را «کاملا بدون ایراد» توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «مکالمه ای که من داشتم عمدتا به تبریک [به رئیس جمهوری جدید اوکراین] و موارد فساد، تمام فسادی که رخ می دهد، اختصاص داشت. مکالمه ما عمدتا در این باره بود که ما نمی‌خواهیم مردم ما مانند جو بایدن، معاون [پیشین] رئیس جمهوری، و پسرش، به فساد جاری در اوکراین بیافزایند.»

بنا بر گزارش های خبری، پرزیدنت ترامپ در مکالمه های آن دو هشت بار از زلنسکی خواسته بود درباره پسر بایدن تحقیق کند. منابعی که در گزارش های خبری از آنها نقل قول شده است می گویند قصد پرزیدنت ترامپ این بود که زلنسکی با رودی جولیانی، وکیل رئیس جمهوری، در تحقیقاتی که می تواند موجب تضعیف جایگاه بایدن شود، همکاری کند.

وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، روز شنبه این که پرزیدنت ترامپ در تماس تلفنی ولودیمیر زلنسکی را تحت فشار گذاشته بود، تکذیب کرد. او به یک رسانه آن کشور گفته است اوکراین، حتی اگر در چنین شرایطی قرار داشته باشد، نیز در مسائل سیاسی آمریکا جانبداری نمی کند.

پرزیدنت ترامپ و جولیانی هفته ها برای تحقیقاتی درباره پسر بایدن تلاش کرده اند. امسال گزارش های خبری منتشر شده بود که یک شرکت انرژی اوکراینی سعی کرده بود به منظور کسب نفوذ در آمریکا هانتر بایدن، پسر جو بایدن، را استخدام کند.

دموکرات ها این تحول را به عنوان تلاشی هماهنگ با هدف آسیب زدن به بایدن محکوم کرده اند.

به گزارش رسانه ها، یک افشاگر ناشناس درباره این تماس تلفنی هشدار داده بود.

دولت پرزیدنت ترامپ مانع شده که شکایت افشاگر در نهادهای اطلاعاتی طبق معمول به دست اعضای دموکرات کنگره برسد.

جو بایدن از پرزیدنت ترامپ خواسته است متن مکالمه اش با زلنسکی را منتشر کند تا مردم آمریکا خودشان قضاوت کنند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در این باره گفت انتشار مکالمات خصوصی رهبران جهان مگر در شرایطی بسیار خاص درست نیست.

پرزیدنت ترامپ این شکایت را یک مچ گیری سیاسی دیگر توصیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG