لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

پرزیدنت ترامپ بر سر تشکیل جلسه استماع شکایت افشاگر از دموکرات‌ها انتقاد کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ، خشمگین از شکایت فرد افشاگری که منجر به آغاز تحقیقات برای استیضاح او در مجلس نمایندگان شده است، پس از بازگشت به واشنگتن دموکرات های کنگره و رسانه های خبری را به باد انتقاد گرفت و تلویحا از مجازات مقام های دولتی که به فرد افشاگر در متهم کردن رئیس جمهوری به سوءاستفاده از اختیاراتش کمک کرده اند، سخن گفت.

پرزیدنت ترامپ پس از چند روز حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به کاخ سفید بازگشت. بازگشت رئیس جمهوری آمریکا با جلسه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، که به تاخیر دولت در ارسال شکایت افشاگر به کنگره می پرداخت، همزمان بود.

مبنای این شکایت این است که پرزیدنت ترامپ در مکالمه ای تلفنی در ۲۵ ژوئیه از رئیس جمهوری جدید اوکراین خواسته درباره جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، و پسرش، هانتر بایدن، تحقیقاتی را انجام دهد؛ تحقیقاتی که به چشم انداز پیروزی بایدن در کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و به چالش کشیدن ترامپ لطمه می‌زند.

به گزارش واشنگتن پست، پرزیدنت ترامپ دست کم یک هفته پیش از این مکالمه تلفنی به رئیس دفتر خود گفته بود حدود ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را متوقف کند تا رهبر آن کشور را زیر فشار بگذارد؛ ادعایی که ترامپ به شدت رد می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در «پایگاه هوایی اندروز» در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، روش دموکرات ها را «یک فضاحت» خواند و ادم شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، را به «داستان سرایی» متهم کرد: «این یک فضاحت برای کشور ما است. یک مچ گیری دیگر است. یک ماجرای دوباره. ادم شیف و کارکنانش داستان سرایی می کنند.»

پرزیدنت ترامپ پیش از ترک نیویورک به کارکنان نمایندگی آمریکا در سازمان ملل گفته بود می خواهد بداند چه کسی به فرد افشاگر، اطلاعات رسانده است و گفت هر کسی چنین کرده باشد «تقریبا یک جاسوس» است و «در دوران گذشته» با جاسوس ها رفتار دیگری می شد.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا پیش از جلسه پنج شنبه با حضور سرپرست «اطلاعات ملی» متن شکایت افشاگر را منتشر کرد.

فرد افشاگر در نامه شکایت خود نوشته است: «طی انجام وظایف حرفه‌ای‌ام، از مقام های متعدد دولت آمریکا اطلاعاتی دریافت کرده ام که رئیس جمهوری ایالات متحده از اختیارات خود برای جلب کمک یک کشور خارجی به منظور مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده استفاده کرده است.» در این شکایت افزوده شده که رودی جولیانی، وکیل شخصی پرزیدنت ترامپ، چهره ای محوری در این تلاش بوده و به نظر می رسد ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا، هم در آن نقش داشته است.

در متن شکایت همچنین ذکر شده که کاخ سفید متن این مکالمه تلفنی را برای پرهیز از دسترسی عمومی از کامپیوترهای معمول برای حفظ چنین اسنادی به سیستم الکترونیک دیگری که فقط برای اطلاعات محرمانه با «ماهیت با حساسیت ویژه» استفاده می شود، منتقل کردند.

در شکایت به نقل از یک مقام کاخ سفید گفته شده در آن تماس تلفنی، از منظر امنیت ملی، به هیچ عنوان اطلاعات حساسی نبود.

به گفته این افشاگر این اولین بار نبود که مقام های دولت پرزیدنت ترامپ متن صحبت های رئیس جمهوری را صرفا به دلیل حفاظت از اطلاعات حساس سیاسی، به جای اطلاعات حساس امنیت ملی، در سیستم رمزگذاری شده قرار دادند.

کاخ سفید این شکایت را چیزی بیش از مجموعه ای از روایت های دست چندم از رویدادها نمی داند و می گوید همه این حرف ها نشان می دهد هیچ امر نادرستی اتفاق نیافتاده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG