لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

پیشاپیش سفر پرزیدنت ترامپ، آسیا به نشانه های سیاست واشنگتن چشم دوخته است


دانلد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
دانلد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

از نخستین اقدام های دانلد ترامپ پس از ورود به کاخ سفید لغو پیمان تجارت آزاد حوزه اقیانوس آرام بود که پرزیدنت اوباما امضا کرده بود و آن را محور اتحاد اقتصادی، نظامی و سیاسی منطقه و کلید آینده آمریکا می دانست .آقای ترامپ چنان پیمانی را مضر به حال کارگران آمریکائی می داند.

اما اکنون که ۹ ماه از دوران تصدی آقای ترامپ در مقام رئیس جمهوری می گذرد مشخص شده است که و ی نیزممکن است به شیوه خود آسیا را محور بداند. مقامهای آمریکائی هنوز به روشنی نگفته اند دقیقا چه سیاستی را می خواهند جایگزین محور کنند اما در هر حال در سفر هفته آینده رئیس جمهوری آمریکا به کشورهای آسیا سیاست مذکور روشن خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ به کشورها ی ژاپن، کره جنوبی، ویتنام و فیلیپین سفر خواهد کرد اما جائی را که وی حضور نخواهد داشت بیشتر عنوان خبرهای منطقه شده است. رئیس جمهوری آمریکا در حالی به فیلیپین می رود که قرار است سران آسه آن- سازمان اتحاد کشورها ی جنوب خاور ی آسیا- جلسه سالانه را برگزار کنند، اما پرزیدنت روز پیش از برگزاری آن نشست، خاک فیلیپین را ترک می کند.

آبراهام دنمارک مقام پیشین جنوب آسیا که اکنون در پنتاگون خدمت می کند می گوید این حضور نیافتن رئیس جمهوری در نشست آ سه آن نشانه آن است که آسیا در اولویت سیاست های واشنگتن نیست. به گفته او سران کشورهای آ سه آن می بینند چین آنجا هست. آمریکا نیست: پیام بسیار روشن است.

این البته نخستین بار نیست که رئیس جمهوری آمریکا نشست سران آسه آن را دور می زند. پرزیدنت اوباما در سال ۲۰۱۳ به خاطر درگیری با کنگره برسر مساله بودجه به نشست سران آ سه آن نرفت و بحث هائی را در این باره برانگیخت.

نگرانی متحدان آمریکا این است که خلاء حضور آمریکا را چین پر کند. کاری که در پی ترک پیمان پاریس از سوی آقای ترامپ نیز شاهد بودیم. آنچه بر این نگرانی ها می افزاید تصمیم دولت ترامپ دایر بر خروج از پیمان تجارت آزاد دو جانبه با کره جنوبی است.

پرزیدنت ترامپ در نظر دارد محور توجه در سفر آسیائی را بحران موشکی و تسلیحات هسته ای کره شمالی قرار دهد و با اعمال فشار برچین ، پکن را وادار کند در مورد پیونگ یانگ سیاست خشن تری در پیش بگیرد. اما در دیدار با سران کشورهای آسیائی این رهبران تلاش خواهند کرد رئیس جمهوری آمریکا را متقاعد کنند با توسل به دیپلماسی مشکل کره شمالی را حل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG