لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

پرزیدنت ترامپ: به توافق صلح افغانستان بسیار نزدیک شده‌ایم


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ می گوید دولت او به توافق صلح با طالبان در افغانستان نزدیکتر می شود و آتش بس یک هفته ای با این گروه شورشی برای «کاهش خشونت» تا این جای کار به خوبی برقرار مانده است.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه، در پایان دو روز سفر به هند، به خبرنگاران گفت ابتکار صلح افغانستان از حمایت گسترده ای برخوردار شده است و همه، از جمله دهلی نو، از آن خشنودند.

پرزیدنت ترامپ درباره آتش بس موقت و توافق بالقوه صلح با طالبان گفت: «ما بسیار نزدیک شده ایم. دو روز بدون خشونت یا شاید با حداقل خشونت را پشت سر گذاشته ایم و منتظر می مانیم تا ببینیم چه خواهد شد.»

این توافق دوجانبه برای هفت روز کاهش نبرد از روز شنبه به اجرا گذاشته شده است. نیروهای افغان مورد حمایت ایالات متحده و شورشیان طالبان طبق این توافق متعهد شده اند به عملیات تهاجمی دست نزنند.

این آتش‌بس قرار است ۲۹ فوریه به امضای یک توافق صلح میان ایالات متحده و طالبان در قطر بیانجامد. امضای این قرارداد زمینه ساز پایان طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا خواهد بود و پس از ۱۹ سال به خروج تدریجی حدود ۱۳ هزار نیروی آمریکایی در آن کشور منجر خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ گفت واشنگتن در تلاش برای کاهش شمار نیروهای آمریکا به ۸۶۰۰ نفر است و پس از آن درباره نتیجه نهایی تصمیم خواهد گرفت.

قطر طی ۱۸ ماه گذشته میزبان مذاکرات پر فراز و نشیب آمریکا و طالبان بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در دفاع از تصمیم خود گفت نیروهای آمریکایی در افغانستان دیگر نقش نیروی نظامی را ایفا نمی کنند و به نیروی پلیس بدل شده اند.

پرزیدنت ترامپ در هشداری به طالبان تاکید کرد که اگر اتفاقی بیافتد «آنها را به شدت هدف حمله قرار خواهیم داد.»

ارتش ایالات متحده یک روز پیش از سخنان پرزیدنت ترامپ در دو حمله هوایی ضد تروریستی در ولایت «کنر» دست کم چهار جنگجوی داعش را کشته بود.

جنگ افغانستان برای واشنگتن تقریبا ۱۰۰۰ میلیارد دلار هزینه و حدود ۲۴۰۰ نفر تلفات نظامی به همراه داشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG