لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

مشاور سابق سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ در تحقیقات برای استیضاح شهادت داد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مشاور ارشد پیشین پرزیدنت ترامپ در امور روسیه و اروپا روز دوشنبه در جلسه ای پشت درهای بسته در تحقیقات برای استیضاح، زیر سوگند به پرسش ها پاسخ داد. توضیحات او ممکن است نکاتی را درباره اخراج ماری یووانوویچ، سفیر پیشین آمریکا در اوکراین، روشن کند.

فیونا هیل، تا ماه ژوئیه پیش از این که کاخ سفید را ترک کند، در «شورای امنیت ملی» مدیر ارشد امور اروپا و روسیه بود و از شکل گیری سیاست خارجی ایالات متحده در پشت صحنه اطلاع داشت. لی ولوسکی، وکیل او، می گوید که «کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده» برای خانم هیل احضاریه فرستاده بود و او قصد دارد به پرسش های قانونگذاران پاسخ دهد.

ماری یووانوویچ، دیپلمات باسابقه وزارت خارجه آمریکا، هفته پیش به نمایندگان کنگره گفته بود ترامپ بر مبنای «ادعاهایی بی اساس و نادرست» و پس از انتقادهای رودی جولیانی، وکیل ترامپ، از عملکرد او در «کی‌‌‏یف» برکنار شد.

جولیانی درصدد بود اوکراین را به انجام تحقیقات درباره جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری و رقیب سیاسی ترامپ، وادارد. موضوع تحقیقات نقشی است که بایدن سال ها پیش در برکناری یک دادستان اوکراینی و درآمد فراوان هانتر بایدن به عنوان عضو هیات مدیره «بوریسما»، یک شرکت انرژی اوکراینی، ایفا کرده بود. هم جو بایدن و م پسرش هانتر بایدن انجام هرگونه تخلف را رد کرده اند. هانتر بایدن چند ماه پیش هیات مدیره بوریسما را ترک کرد.

این که فیونا هیل چه نکاتی را در جلسه کنگره عنوان کرده است، روشن نیست. ولی «ان بی سی نیوز» پیش از این جلسه پیش بینی کرده بود که او قصد دارد بگوید جولیانی و گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، روند طبیعی کاخ سفید و شورای امنیت ملی را دور می زدند تا یک سیاست در سایه را در اوکراین به پیش ببرند. انتظار می رود ساندلند پنج شنبه در کنگره حاضر شود.

ادم شیف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده، که پیشتر گفته بود افشاگر مکالمه تلفنی پرزیدنت ترامپ و ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در برابر قانون‌‌گذاران شهادت خواهد داد، اکنون درباره انجام آن تردید دارد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی مخالفت خود را اعلام کرد: «نه! او باید شهادت بدهد و توضیح دهد چرا گزارشی چنین غلط و به دور از واقعیت از مکالمه تلفنی من با اوکراین ارائه داد. آیا شیف به او گفته بود چنین کند؟ ما باید هویت افشاگر ناشناس را تعیین کنیم تا دریابیم چرا با ایالات متحده چنین رفتاری شده است.»

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به تماس تلفنی ماه ژوئیه اش با زلنسکی به نقل از رهبر اوکراین نوشت: «فشاری در کار نبود، [و آن] مکالمه ای بسیار عادی بود.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG