لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

اجلاس سران گروه۲۰ در ژاپن | پرزیدنت ترامپ با نخست‌وزیر ژاپن دیدار کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن در نخستین روز نشست گروه ۲۰ در شهر اوزاکا در ژاپن، با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار دو طرف پیرامون مسایل مختلف، از جمله افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

این نخستین دیدار میان دو طرف پس از سفر شینزو آبه به تهران و دیدارش با مقام‌های جمهوری اسلامی بود. رسانه‌‌ها در آن زمان نوشته بودند که نخست‌وزیر ژاپن حامل پیامی از سوی رئیس جمهوری آمریکا برای مقام‌های جمهوری اسلامی است.

با این حال و در جریان دیدار آبه با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفت‌وگو با ایالات متحده را رد کرد و گفت با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.

تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی سرنگون کرد، روز جمعه رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله ایران به پهپاد آمریکا و از افزایش تنش آفرینی جمهوری اسلامی در خاورمیانه شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری بر ایران گذاشته و می گوید رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG