لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

گزارش‌ها: فرماندهان نظامی گزینه‌های خروج نیروها از افغانستان را به پرزیدنت ترامپ ارائه می‌دهند


آرشیو
آرشیو

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌خواهد نیروهای نظامی این کشور را از افغانستان به آمریکا بازگرداند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۷ خرداد در توییتی گفت آمریکا به عنوان نیروی پلیس و نه نیروی جنگی در افغانستان عمل می‌کند و بعد از ۱۹ سال زمان آن رسیده است که افغان‌ها پلیس کشور خودشان باشند.

رئیس جمهوری آمریکا در این توئيت گفت زمان آن رسیده است که نیروهای آمریکایی را «به خانه برگردانیم اما از نزدیک مراقب باشیم چه اتفاقی می افتد و اگر لازم بود مثل رعد حمله کنیم، آن طور که نظیرش قبلا رخ نداده است.»


پیشتر، نیویورک تایمز در روز سه شنبه ۶ خرداد گزارش داد که مقامات ارشد نظامی قرار است طی روزهای آینده اطلاعاتی درباره گزینه‌های خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به او ارائه دهند.

به گفته مقامات آگاه، مقامات ارشد نظامی همچنین قرار است یک جدول زمانی احتمالی برای خروج نیروها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ارائه دهند.

به نوشته نیویورک تایمز پیشنهاد خروج کامل نیروهای آمریکایی تا ماه نوامبر از دید فرماندهان نظامی، جدول زمانی مورد علاقه پرزیدنت ترامپ است. مقامات اما می‌گویند که فرماندهان نظامی یک جدول زمانی که خروج آهسته‌تر نیروها را رقم بزند، ترجیخ می‌دهند.

روزنامه وال استریت ژورنال هم در گزارشی در همین زمینه می گوید یکی از گزینه هایی که فرماندهان نظامی پیشنهاد خواهند داد، حفظ حضور ۱۵۰۰ تا ۵ هزار نیرو در افغانستان خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG