لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

فیلم شهامت برادران کوئن ، نگاهی تازه به وسترن سنتی آمریکایی


فیلم شهامت برادران کوئن ، نگاهی تازه به وسترن سنتی آمریکایی
فیلم شهامت برادران کوئن ، نگاهی تازه به وسترن سنتی آمریکایی

فیلم وسترن«شهامت» True Grittساخته جوئل و ایتان کوئن دو برادر کارگردان برنده «اسکار» توانست با کنار زدن کمدی «فاکرهای کوچک» با شرکت رابرت دونیرو، تبدیل به پرفروش ترین فیلم آخرهفته ای که گذشت در آمریکای شمالی شود.

برادران کوئن، این بار با فیلم «شهامت» تمرکز خود را روی یک داستان سنتی و وسترن آمریکایی گذاشته اند. داستانی که اغلب عوامل یک وسترن ازجمله چالش های مارشال ها برای به کار انداختن قوانین تازه وضع شده در یک کشور نویافته، تبه کارانی که این قوانین را به بازی می گیرند، قتل، انتقام و رستگاری در آن به صورت تازه و بی سابقه ای گنجانده شده است. داستانی که یک بار دیگر نیز در دهه شصت میلادی ببر روی پرده سینما آمده است.

«روبن روستر کاگبرن» یک کابوی جا افتاده یا به اصطلاح یک «خرس خاکستری» آمریکایی است. جنگجوی دنیا دیده ای با تک چشم بند سیاهی روی چشم و مردی که درماجراجویی های زیادی شرکت داشته و تفنگش بارها پر و خالی شده است اما امروز با بطری نیم خالی ویسکی سرخوش است و در حاشیه ها زندگی می کند. از سوی دیگر «متی راس» دخترک نوجوانی است با موهای بافته که مصمم است تا به عدالتی که مستحق آن است دست بیابد:«من دنبال مردی می گردم که پدرم را کشته است. اسم این مرد «تام چینی »است و من به یک نفر احتیاج دارم که بتواند او را شکار کند.»

«متی» چهارده ساله که داستان هایی درباره ماجراجویی ها و مهارت های«روبن» سالخورده در تیراندازی از این و آن شنیده است به او می گوید:«اگر به من کمک کنی قاتل پدرم را پیدا کنم جایزه نقدی بزرگی به دست می آوری».

«هیلی استاینفلد» نقش «متی راس» را ایفا می کند. این نخستین نقش سینمایی هیلی است و برادران کوئن سال گذشته، هنگامی که او فقط سیزده سال داشت بازی در این فیلم را به او پیشنهاد دادند:«من بایستی یاد می گرفتم که چطوری از یک اسلحه استفاده کنم و چطوری تنباکو را توی یک کاغذ به شکل سیگار بپیچم.»

«هیلی استاینفلد» مجبور بود با دیالوگ و گفتار مخصوصی که درفیلم از آن استفاده شده ومستقیما از صفحات کتاب «چارلز پورتیس» درآمده خو بگیرد و با آن احساس راحتی کند. استاینفلد در این مورد می گوید:«وقتی من روز اول فیلمنامه را به دست گرفتم می دانستم که اولین کاری که باید انجام بدهم کار کردن روی متن است. یعنی باید به درستی می فهمیدم که هر کلمه چه معنایی دارد و چرا از آن استفاده شده است. بعد بایستی برمی گشتم به خودم و نقش خودم و آن احساسی که این کلمات در رابطه با شخصیتی که من بازیگر آن بودم داشت. بایستی آن را به صورتی درک می کردم که بتوانم احساسات خودم را هم از طریق آن بیان کنم. اما لهجه ای که از آن استفاده می کنم بعد از تمرین های متعددی که با بازیگران دیگر داشتم ناگهان به صورت طبیعی اتفاق افتاد. یعنی با درک متن و موضوع داستان فیلم من تبدیل به شخصیت «متی» شدم و توانستم با زبان او حرف بزنم.»

«جف بریجز» بازیگر برنده اسکار که در فیلم «شهامت» نقش «کاگبرن» یا کابوی پیر را بازی می کند، مردی است که روی زین اسب احساس آرامش می کند و در استفاده از ششلولی که به دست دارد سریع و بی همتاست:«من وقتی بچه بودم خیلی از فیلم هایی که پدرم درآن در نقش های وسترن بازی می کرد خوشم می آمد. او وقتی که با لباس سراپا کابوی خود بعد از فیلمبرداری به خانه می آمد من خیلی هیجان زده می شدم. فکر می کنم آن تصویری که از پدرم به خاطر دارم در نقش «کاگبرن» را تا حدی تحت تاثیر قرار داده است.»

«لوید بریجز» پدر جف یکی از بازیگران محبوب هالیوود بود که در فیلم های وسترن زیادی بازی کرد و در آن ها اغلب نقش مارشال ها را برعهده داشت اما نقشی که «جف بریجز» در «شهامت» ارائه می دهد از جنس دیگری است.

جف می گوید:«من نمی دانم چرا این ها می خواستند فیلمی که یک بار پیش از این ساخته شده است را دوباره بسازند؟ فکر می کنم «ایتان کوئن» بود که در پاسخ به این سئوال به من گفت: نه. ما همان فیلم را نمی سازیم. بلکه می خواهیم فیلمی از روی آن کتاب بسازیم و انگار کنید که اصلا آن فیلم دیگر وجود نداشته است!»

جف بریجز می گوید:«من هیچگونه آشنایی با کتاب «شهامت» نداشتم و ایتان کوئن به من گفت: کتاب را بخوان و به من بگو چی فکر می کنی؟ من تازه بعد از اینکه کتاب را خواندم متوجه منظور این دوبرادر شدم چرا که این کتاب بی نهایت زیبایی است و شخصیت اول آن هم یک شخصیت استثنائی است. یعنی من فکر می کردم حالا یک کابوی خشن و ساکت مثل فیلم های وسترن دیگر راه می افتد توی غرب وحشی...اما بعد فکر کردم چه آدم با حالی است و به خودم گفتم این یک نقش خوبیه که من میتونم باهاش اوقات خوشی داشته باشم.»

فیلم «شهامت» با همین عنوان یک بار دیگر در سال ١٩٦٩ با شرکت «جاون وین» بازیگر معروف نقش های وسترن سینمای هالیوود بر روی پرده سینما آمده است. نقش «روستر مست» برای جان وین در آن سال جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد سال را به همراه آورد.

جف بریجز می گوید:«من هیچوقت خیال نداشتم پایم را جای پای بزرگانی مثل جان وین بگذارم. تا اینکه برادران کوئن آمدند به سراغم و گفتند بیا توی این فیلم بازی کن! من دیگه هیچ فکری نکردم فقط کوشیدم تا این نقش را به بهترین صورتی که ممکن بود بازی کنم.»

برادران کوئن هم از طرف دیگر بر این مسئله تاکید دارند که فیلم تازه «شهامت» یک بازسازی از فیلم قدیمی دیگر با شرکت جان وین نیست. آن ها می گویند در این فیلم به شدت به اصل کتاب وفادار بوده اند و ماجرای اصلی فیلم آن ها به گفته این دو برادر کارگردان روی «متی» دخترجوانی که به دنبال قاتل پدرش می گردد متمرکز است. جوئل کوئن در این مورد می گوید:«داستان کتاب از این جهت برای ما جذابیت داشت که ژانرتازه ای از ماجراجویی های نوجوانی را وارد داستان های قدیمی وسترن کرده است.»

درواقع «ایتان کوئن» حاضر نیست «شهامت» را یک فیلم وسترن بخواند:«بله ظاهرا یک فیلم وسترن است. مردان ششلول به دست و اسب و همه این چیزها اما واقعا یک فیلم وسترن به آن صورتی که همه تصور می کنند نیست.»

بازیگران دیگر فیلم «شهامت»، مت دیمون و جاش برولین هستند. فیلمبرداری فیلم را «راجر دیکینز» انجام داده است و موسیقی متن فیلم را هم «کارتر بارول» - از همکاران دائمی برادران کوئن – ساخته است.

XS
SM
MD
LG