لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

بازگشايی دانشگاه طرابلس


بازگشايی دانشگاه طرابلس
بازگشايی دانشگاه طرابلس

دانشگاه اصلی شهر طرابلس پس از مدت ها سرانجام روز دوشنبه ۱۴ شهريور با نامی جديد بازگشايی شد.

درهای دانشگاه اصلی شهر طرابلس که در زمان قذافی، فاتح نام داشت، روز دوشنبه با همان شکل و شمايل سابق، در همان محل، منتهی اين بار با يک اسم جديد، و بدور از دغدغه شنيدن صدای چکمه های سربازان قذافی، بازگشايی شد.

دانشگاهی که استادانش می گويند، در زمان قذافی اسمش فقط دانشگاه بود، وگرنه در واقع به جولانگاه مأموران اطلاعاتی قذافی تبديل شده بود.

از اواسط ماه اوت، وقتی دامنه جنگ و قيام به پايتخت رسيد، قذافی دستور بستن دانشگاه را صادر کرد. به همين جهت اکثر اساتيد، کارکنان و هيئت امنای دانشگاه روز دوشنبه از اينکه دوباره دور هم جمع می شوند، بسيار خوشحال بودند.

همه استادان دانشکده علوم انسانی يکصدا پيشنهاد کردند، دانشگاه به نام قديمی اش، دانشگاه طرابلس برگردد.

آمفی تئاتر دانشگاه سراسر شور و هيجان بود و همه کارکنان آن ابراز خرسندی می کردند که فصل نوينی در تاريخ آموزش عالی ليبی آغاز می شود.

روی دروازه اصلی دانشگاه نوشته شده است که: سرهايتان را بالا بگيريد، به خود بباليد که شما آزاديد.

فيصل فيتوری، يکی از استادان و از حاميان دولت انتقالی ليبی، می گويد: بايد دانشگاهی در خور و شايسته بسازيم. اينجا قبلا مرکز شکنجه، ستم، آدم ربايی و جولانگاه ماموران امنيتی دولت بود. چه بسيار کسانی که در همين دالان های زيرزمينی شکنجه شده اند. ما می خواهيم اين محل، هويت اصلی خود را پيدا کند.

نيروهای انقلابی ليبی اميد دارند بسياری از دانشکده ها و مؤسسات عالی ليبی در آينده ای نه چندان دور فعاليت های آموزشی خود را از سر بگيرند.

XS
SM
MD
LG