لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

تأخیر در تشکیل دادگاه متهمان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر


سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا، بیش از یک دهه بعد
سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا، بیش از یک دهه بعد
بیش از ۶ سال از تفهیم اتهام قتل و مشارکت در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به خالد شیخ محمد و چهار مظنون دیگر به تروریسم در بازداشتگاه خلیج گوانتانامو در کوبا می گذرد، اما هنوز دادگاه آنها تشکیل نشده است.

دادگاه رسیدگی به اتهامات پنج مردی که در ارتباط با قتل عام نزدیک به ۳ هزار تن در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ متهم شده اند، زمان درازی را بدون تشکیل دادگاه سپری کرده اند و این امر سبب طرح پرسش هایی شده، از آن جمله آن که چرا این دادگاه هنوز تشکیل نشده و چرا برای تشکیل آن این همه زمان لازم است.

این ۶ متهم در بازداشتگاه حفاظت شده خلیج گوانتانامو در کوبا زندانی هستند.

کارشناسان نظامی و حقوقی برآنند که سبب تاخیر و تعلل طولانی در تشکیل این دادگاه آن است که گستردگی این اتهام و اهمیت و حساسیت این حمله به شیوه ای بی سابقه، نیازمند رسیدگی و توجه ویژه ساختار قضایی آمریکاست و این، موردی مربوط به امنیت ملی است که تاکنون اتفاق افتادن آن، رسیدگی به اتهامات مربوط به آن، و رسیدگی به مراحل قضایی و روند دادرسی آن خاص و متفاوت از هر مورد دیگری است که تاکنون روی داده و به آن رسیدگی شده است.

با توجه به محرمانه بودن بخش های بسیاری از این پرونده، نقش یا نیاز به دخالت سی.آی.ای. در مواردی از آن، و همچنین دفاعیات وکلای مدافع متهمان از سویی، و تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر بستن بازداشتگاه گوانتانامو و مخالفت ها در این زمینه، همه از جمله مواردی هستند که تاخیر بیشتر را در پیشرفت این پرونده سبب شده اند و برخی کارشناسان قضایی و شماری از تحلیلگران امور نظامی بر‌آنند که ممکن است روند رسیدگی به این پرونده تا بیش از یک دهه دیگر به طول انجامد.
XS
SM
MD
LG