لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۱

محاکمه متهم ايرانی در پرونده قاچاق اسلحه در نيجريه


محاکمه متهم ايرانی در پرونده قاچاق اسلحه در نيجريه
محاکمه متهم ايرانی در پرونده قاچاق اسلحه در نيجريه

وکيل مدافع يک ايرانی مظنون به دلالی اسلحه که در نيجريه محاکمه می شود، می گويد محموله اسلحه به کشور گامبيا ارسال می شد. تدارکات امنيتی شديدی در دادگاه لاگوس جايی که علی عباس جگا از کشور نيجريه و عظيم آقاجانی از ايران محاکمه می شوند، وجود دارد. به گزارش سرويس اطلاعاتی نيجريه آقای آقاجانی عضو سپاه پاسداران انقلاب ايران است.

وکيل مدافع افزود آقاجانی يک تاجر است که انتخاب شده بود همراه اين محموله سفر کند زيرا وی به زبان انگليسی آشنايی دارد و تکلم می کند.

اين اشخاص متهم به همکاری در ارسال راکت، خمپاره، نارنجک و تجهیزات ضد هوايی که ماه گذشته در بندر نيجريه ضبط شدند، هستند. اين سلاح ها در ۱۳ کانتينر از بندر عباس تحت عنوان مصالح ساختمانی در ماه اکتبر گذشته ارسال شده بودند.

نيجريه، اين محموله را به دليل نقض تحريم ها عليه جمهوری اسلامی به خاطر برنامه اتمی آن به شورای امنيت سازمان ملل متحد گزارش داد.

سفیر ایران در نیجریه، حسین عبداللهی می گويد اين محموله اسلحه بخشی از يک معامله بزرگ تسليحاتی با کشور گامبيا بوده است. دادستان ها در نيجريه مدارکی را ارائه داده اند که نشان می دهد مقصد اين محموله يک شرکت وابسته به يحيی جامع، رئيس جمهوری گامبيا، بوده است.

رئيس جمهوری گامبيا هرگونه دخالتی در اين محموله را رد کرده و روابط ديپلماتيک کشورش با ايران را قطع کرده است.

XS
SM
MD
LG