لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

بانک مرکزی پرداخت ارز مسافرتی را قطع کرد


بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با ابلاغ بخشنامه ای، قطع کامل ارز مسافرتی را تایید کرد. همزمان اعلام شد که به دانشجویان و بیماران ارز دولتی تعلق نخواهد گرفت.

این در حالی است که بانک‌ها موظف شده اند به زائرانی که به کشورهای عربستان، عراق و سوریه می روند سالانه ۲۰۰ دلار ارز دولتی اختصاص دهند.

محمد حسن‌نژاد، عضو کميسيون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، به خبرگزاری مهر گفت دانشجويان از جمله گروه‌هايی هستند که از دريافت ارز دولتی محروم شده‌اند و نبايد به آنها ارز دولتی داد زيرا مشخص نيست پس از پايان تحصيلات به ايران بازمی گردند يا نه.

هنوز مقام‌های بانک مرکزی درباره قطع ارز دولتی به دانشجويان، به صورت رسمی، اظهار نظر نکرده‌اند. محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس از موافقت خود با حذف ارز مسافرتی خبر داده‌بود و سقف ارزی درنظر گرفته شده برای زائران عازم خارج را ۴۰۰ دلار اعلام کرده‌بود.

مشکلات جدید ارزی در ایران پس از آن بروز کرد که اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم های یکجانبه سختگیرانه تری را علیه جمهوری اسلامی وضع کردند. تشدید تحریم ها در ماه های اخیر که باعث کمبود برخی کالاها، کاهش درآمدهای نفتی ایران و قطع ارز مسافرتی شده است از سوی مقام های جمهوری اسلامی ایران «بی اثر» توصیف شده است.
XS
SM
MD
LG