لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

تنش روانی پس از سانحه، تازه ترین خطر خشونت در رسانه های اجتماعی


قتل عام مردم عراق به دست داعش
قتل عام مردم عراق به دست داعش

پژوهشگران دانشگاه بردفورد بریتانیا، در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسان بریتانیا گفتند، تماشای صحنه های خشن در شبکه‌های اجتماعی می تواند فرد را دچار شوک و عدم تعادل روانی کند.

تماشای صحنه های خشن، خطر اضطراب، افسردگی و پرخاشگری را افزایش می دهد. اما مورد تازه ای که روانشناسان بریتانیایی به آن اشاره کردند، تنش روانی پس از رویداد یا استرس پس از سانحه (PTSD) است.

آنها از ۱۸۹ داوطلب با میانگین سنی ۳۷ سال خواستند ویدیوهای خشن منتشر شده در فضاهای مجازی، نظیر حمله تروریستی به برج های دوقلو، اعدام در ملأعام از جمله بریدن سر گروگان ها توسط داعش، حمله مسلحانه به مدرسه ابتدایی، و رفتارهای بی‌رحمانه با حیوانات را ببینند. پس از ۶ هفته ۲۲ درصد آنان دچار تنش روانی پس از رویداد (PTSD) شدند که تا چندماه ادامه داشت.این مطلب زمانی براستی نگران کننده می شود که بدانیم تقریبا یک چهارم جمعیتی که در فیس بوک و فضاهای مجازی فعال هستند، در معرض خطر تنش روانی پس از رویداد هستند و با احتساب تلفن های هوشمند، تقریبا یک سوم نوجوانان و افراد بالغ در کشورهای با درآمد متوسط یا بالاتر جهان در معرض این خطر قرار می گیرند. این خطر در افراد معاشرتی که شبکه دوستان گسترده ای دارند بیشتر است.

عوارض و برگشت پذیری تنش روانی پس از رویداد

تنش روانی پس از رویداد، غالباً پس از مواجهه مستقیم با یک واقعه دردناک، که می‌تواند به مرگ منجر شود، ایجاد می شود. بهترین مثال این افراد، سربازان خط مقدم و اسیران جنگی، قربانیان بمباران های هوایی و حتی قربانیان تجاوز و تصادف‌های شدید است. آنان تأکید می کنند که مرگ را به چشم دیده و پس از آن علاقه به زندگی و لذت بردن از فعالیت های روزمره را از دست داده اند. سایر عوارض عبارتند از:بی خوابی و کابوس های شبانه؛ بازگشت خاطرات وحشتناک و احساس تکرار شرایط دردناک با یک تحریک حسی (نظیر نور، صدا، دیدن یک تصویر، رنگ یا احساس یک بو...)؛ اضطراب؛ افسردگی عمیق؛ اختلالات خوردن غذا نظیر کم اشتهایی عصبی یا پرخوری جنون آمیز؛ سؤمصرف مواد مخدر و وابستگی به الکل.

XS
SM
MD
LG