لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

بازرسی های بدنی مسافران پروازهای هوائی در آمریکا برای پیش گیری از تروریسم


بازرسی های بدنی مسافران پروازهای هوائی در آمریکا برای پیش گیری از تروریسم
بازرسی های بدنی مسافران پروازهای هوائی در آمریکا برای پیش گیری از تروریسم

النور هُولمز نُورتون عضو دموکرات مجلس نمایندگان کنگره آمریکا خواهان تشکیل یک جلسه تحقیقاتی در مجلس نمایندگان شد تا مسئله مهم چگونگی اعمال تدابیر امنیتی در مورد مسافران پروازهای تجاری را مورد رسیدگی قرار دهد.

اجرای این تدابیر از چند هفته پیش از سوی اداره امنیت ترابری آمریکا برای جلوگیری از تروریسم بین المللی در فرودگاه های کشور شروع شده است.

خانم نُورتون که یک حقوقدان برجسته است، ۱۹ سال پیش از سوی آمریکائی هائی که در واشنگتن پایتخت آمریکا زندگی می کنند به مجلس نمایندگان راه یافت هر چند که بنابر قانون اساسی آمریکا در مقام نماینده واشنگتن، دی، سی حق ندارد در دادن راًی در مجلس نمایندگان شرکت کند اما می تواند در راًی گیری در مورد چگونگی عملکرد مطالب شرکت کرده و به عضویت کمیته های مجلس نمایندگان نیز برگزیده شود.

مسئله چگونگی بازرسی های بدنی مسافران پروازهای هوائی در فرودگاه های آمریکا در هفته های اخیر بسیار بحث برانگیز شده است. النور هُولمز نُورتون می خواهد بداند که چگونه اداره امنیت ترابری آمریکا خود را آماده رویاروئی با تاکتیک های تازه ای خواهد کرد که تروریستها ممکن است بخواهند از آنها در آینده استفاده کنند.

وی که عضو کمیته امنیت ملی و همچنین کمیته فرعی هواپیمائی مجلس نمایندگان است می خواهد اطمینان یابد راهی که در حال حاضر اجرا میشود کاملاً دقیق بوده و بر پایه استراتژی های بدون خطر تنظیم شده است.

در حال حاضر بیشتر مسافران هوائی از این که سر تا پا مورد بازرسی های بدنی قرار می گیرند، ناراضی و خشمگین هستند. در برخی از فرودگاه ها دستگاه های مخصوص تمام بدن مسافران را مورد بازرسی قرار میدهد.

آخرین آمارگیری مؤسسه گالوپ حاکی از آنست که این امر ۵۷ در صد از مردم را یا ناراحت یا عصبانی می کند.

ماشین هائی که قرار است تا آخر سال آینده میلادی در ۸۰۰ محل بازرسی در ۴۵۰ فرودگاه تجاری آمریکا کار گزارده شود، از سوی برخی از مسافران مورد انتقاد قرار گرفته است. آنان می گویند این دستگاه ها مقدار کمی رادیو آکتیو منتشر می کند و اجازه میدهد که بدن لخت آنان توسط ماًمورین امنیتی که آن را مورد استفاده قرار می دهند، دیده شود.

اتحادیه صنفی خلبانان هواپیماهای مسافری مخالفت خود را با هر دو نوع این بازرسی های بدنی اعلام کرده است و در همین رابطه اداره امنیت ترابری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که این دستگاه ها را برای بازرسی خلبان های اونیفورم پوشی که برای شرکت های هوائی آمریکائی کار می کنند، بکار نخواهد برد بلکه آنان تنها کارت های شناسائی خود را که قبلاً توسط بانک اطلاعاتی آن اداره بررسی شده است، مورد استفاده قرار خواهند داد.

XS
SM
MD
LG