لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۳

فردی با هویت جعلی، دونالد ترامپ را نامزد جایزه صلح نوبل کرد


کمیته نروژی جایزه نوبل که برندگان جایزه صلح را تعیین می کند، می گوید شخصی ناشناس با استفاده از هویت مسروقه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را نامزد دریافت این جایزه کرده است. این خبر را خبرگزاری نروژ پنج شنبه شب اعلام کرد.

آژانس خبری «ان.تی.بی» از منشی کمیسیون «اولاف یولستاد» نقل قول کرد که به نظر می رسد این ناشناس همان کسی باشد که در سال ۲۰۱۷ هم «ترامپ» را با تقلب نامزد همین جایزه کرده بود.

«یولستاد» از افشای نام آن شخص خودداری کرد افزود ماجرا به پلیس نروژ اطلاع داده شده است.

او گفت: ما هر سال نام شمار زیادی نامزد تقلبی دریافت می کنیم که کسانی که آنها را نامزد می کنند، صلاحیت این کار را ندارند. یولستاد گفت: اما تا آنجا که می دانم این اولین موردی است که کسی، کس دیگری را با دزدیدن هویت شخصی دیگر، نامزد می کند.

کمیته جایزه صلح نوبل نام نامزدها را به مدت پنجاه سال سری نگاه می دارد. اعضای پارلمان، استادان دانشگاه، مدیران برنامه های پژوهشی صلح و مدیران انستیتوهای مطالعات بین المللی، و برندگان پیشین نوبل صلح، حق دارند نام نامزدها را دریافت و منتشر کنند.

در ماه ژانویه «هنریک اوردال» مدیر انستیتوی پژوهش های صلح اسلو، به آسوشیتدپرس گفت که ترامپ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۸ شده است اما افزوده بود: «اما نامزدی او هنوز توجیه نیرومند آکادمیک ندارد.»

مدیر انستیتوی مستقل صلح نروژ گفته بود یک آمریکایی که که حق نامزد کردن کاندیداها را دارد، به او گفته بود چه کسی ترامپ را نامزد کرد اما «اوردال» نام آن شخص را فاش نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG