لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

ابراز نگرانی ريیس اتاق بازرگانی آمریکا نسبت به لایحۀ تحریم های یک جانبۀ ايران در کنگره


ابراز نگرانی ريیس اتاق بازرگانی آمریکا نسبت به لایحۀ تحریم های یک جانبۀ ايران در کنگره
ابراز نگرانی ريیس اتاق بازرگانی آمریکا نسبت به لایحۀ تحریم های یک جانبۀ ايران در کنگره

گروههای بازرگانی آمريکا با پشتيبانی از تلاشهای دولت ِ پرزيدنت اوباما برای کسب حمايت بين المللی برای دور جديدی از تحريم های چند جانبه عليه ايران بدليل ادامۀ برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی از زبانی که در لايحۀ تحريم يک جانبۀ ِ در دست تدوين قانونگزاران بکار برده شده است، ابراز نگرانی کرده و می گويند اين اقدام کنگره می تواند به شراکت کمپانی های آمريکايی با شرکتهای خارجی لطمه زده و امتياز بازار را در اختيار شرکتهای رقيب در آنسوی آبها قرار دهد که کنگرۀ آمريکا کنترلی بر داد و ستد آنان با ايران ندارد.

تام داناهيو رييس اتاق بازرگانی آمريکا روز جمعه به خبرنگاران گفت شکّی نيست که به مسألۀ ايران بايد پرداخته شود امّا او ترجيج ميدهد اين امر از طريق بين المللی صورت گيرد تا اقدام يکجانبه از سوی آمريکا. به اعتقاد آقای داناهيو تحريم های چندجانبه که همه از آن حمايت کنند بنفع جامعۀ تجاری آمريکا خواهد بود.

ديدگاه رييس اتاق بازرگانی آمريکا همان مسيری است که دو تن از رهبران کنگره، هاوارد برمن و سناتور کريستوفر داد، هفتۀ پيش اعلام کردند. دو سناتور آمريکايی که رؤسای مشترک کميتۀ مشترک تدوين مصوبۀ نهايی تحريم های جديد عليه ايران هستند، اعلام کردند که لايحۀ تحريم های جديد را تا پايان ماه جاری متوقف می کنند تا اين امکان را در اختيار دولت آمريکا قرار دهند که بتواند با همگامی روسيه و چين، قطعنامۀ تحريم های جديدی را در شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی ايران به تصويب برساند.

در همين حال گروههای بازرگانی آمريکايی معتقدند که اين قانون برای تجارت آمريکا بسيار گران تمام خواهد شد زيرا می تواند شرکتهای آمريکايی را از داد و ستد با شرکتهايی که در صنايع نفت و گاز ايران همکاری می کنند، باز دارد. در تحقيقی که از سوی سازمان ملّی توليدکنندگان آمريکا صورت گرفته است، تخمين زده می شود که در صورت تبديل شدن اين لايحه به قانون، حدود ۲۵ ميليارد دلار از درآمد حاصل از صادرات آمريکا کاسته شده و ۲۱۰ هزار شغل از بين برود. بيشترين صدمات در زمينۀ از دست دادن اعتبار مالی شرکت های هواپيما سازی، از هم گسيخته شدنِ بيمه برای شرکتهای بازرگانی آمريکايی و متوقف شدن فعاليتهای شرکتهای نفتی آمريکايی از اکتشاف منابع انرژی در جهان خواهد بود.

رييس اتاق بازرگانی آمريکا بر اين اعتقاد است که لايحۀ جديد بايد به رييس جمهوری آمريکا حق انعطافِ بيشتری بدهد تا بنا بر صلاحديد در مورد اين شرکتها تصميم گيری کرده و راه گريزی را در اين راستا در اختيار وی قرار دهد.

XS
SM
MD
LG