لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

تجارت، سرمایه‌گذاری و رشد محورهای اجلاس سران آمریکا و آفریقا


هدف ديگر اجلاس سران کشورهای آفریقایی و ایالات متحده، افزایش سرمایه‌گذاری آمریکا در آفریقا به منظور رشد اقتصادی و بالابردن سطح اشتغال در هر دو طرف اقیانوس اطلس است.

مقام‌های تجاری کشورهای آفریقایی سرگرم بازدید از تاسیسات کلیدی صنايع انرژی و حمل‌ونقل ایالات متحده هستند. آنها به دنبال ایده‌ها و ايجاد روابطی هستند که در برداشتن موانع توسعه اقتصادی و حل مشکلات رشد اقتصادی آنها را کمک کند.

جهت ديگر تلاش آنها افزایش سرمایه‌گذاری آمریکا در آفریقا به منظور رشد اقتصادی و بالابردن سطح اشتغال در هر دو طرف اقیانوس اطلس است.

مسائل مربوط به تجارت و سرمایه‌گذاری بخش مهمی از ملاقات باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا، با بسیاری از رهبران آفریقایی را تشکيل می‌دهد که از اواسط مردادماه در واشنگتن آغاز خواهد شد.

رهبران تجاری کشورهای آفریقایی در طول چند سال گذشته از فرودگاه‌های ایالات متحده و تاسيسات انرژی در آمريکا بازديد کرده‌اند.

سفرهای بیشتری، قبل از اجلاس واشنگتن برای اين رهبران برنامه‌ریزی شده، از جمله بازدید از نيروگاه‌هايی در هوستون (تگزاس) و فرودگاه بين‌المللی «اوهر» شیکاگو.

ائوکاديا زاک رئیس اداره تجارت و توسعه ایالات متحده در این زمینه گفت، حل مشکلات زیرساختی به اقتصاد کشورهای آفریقایی کمک خواهد کرد سریع‌تر رشد کنند تا کشاورزان و دیگران بتوانند محصولات خود را آسان‌تر به بازار برسانند.

برخی از کشورهای آفریقایی در زمره تولیدکنندگان عمده نفت و محصولات معدنی بوده و بسیاری از صادرات آنها به چین است.

در دهه گذشته چین میلیاردها دلار در آفریقا سرمایه‌گذاری کرده و همراه با اتحادیه اروپا، جانشين ایالات متحده به عنوان بزرگترین شریک تجاری آفریقا شده است.

نفوذ رو به گسترش پکن در آفریقا، برخی از منتقدان را نگران کرده که می‌گویند چین برای ترویج حقوق بشر و حکومت خوب کاری نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG