لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

شرکت توتال به عنوان بزرگترین شریک خارجی پروژه توسعه میدان گازی قطر انتخاب شد


مراسم امضای قرارداد میان قطر و شرکت فرانسوی توتال در دوحه قطر (۲۲ خرداد ۱۴۰۱)
مراسم امضای قرارداد میان قطر و شرکت فرانسوی توتال در دوحه قطر (۲۲ خرداد ۱۴۰۱)

قطر برای توسعه بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان شرکت فرانسوی توتال را به عنوان بزرگترین شریک خارجی خود انتخاب کرد.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر، روز یکشنبه ۲۲ خرداد در نشست خبری مشترک با مدیر عامل شرکت توتال انرژی گفت، این شرکت فرانسوی در بهره‌برداری از بخش شرقی این میدان گازی فعالیت خواهد کرد و میزان مشارکت آن تا پنج سال دیگر به بیش از ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وزیر انرژی قطر همچنین توسعه و بهره‌برداری از بزرگترین میدان گاز طبیعی در جهان را «یک پروژه ۲۸ میلیارد دلاری» و توافق با شرکت توتال را «یک همکاری بلندمدت» که تا سال ۲۰۴۵ میلادی ادامه خواهد داشت، توصیف کرد.

وی افزود که انتظار می‌رود پس از تکمیل سرمایه گذاری، خریداران آسیایی نیمی از بازار این پروژه و خریداران در اروپا نیز نیم دیگر را تشکیل دهند.

این اقدام به «قطر انرژی» کمک کرده است که به بازیگر بین‌المللی مهمی تبدیل شود و در تاسیسات پتروشیمی و بلوک‌های نفتی در سراسر جهان، از آفریقای جنوبی تا سورینام، سهام داشته باشد.

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش کرده است که علاوه بر شرکت فرانسوی توتال، شرکت‌های اکسان موبیل، شل، کانوکو فیلیپس، و انی نیز در این پروژه مشارکت خواهند داشت.

برآورد می‌شود که بخش شمالی این میدان که با ایران مشترک است و به «پارس جنوبی» شهرت دارد حاوی حدود ۱۰ درصد از ذخایر شناخته‌شده گاز طبیعی جهان باشد.

XS
SM
MD
LG