لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

فیلم انگلیسی «نطق پادشاه» جایزه اصلی جشنواره تورنتو را از آن خود ساخت


فیلم انگلیسی «نطق پادشاه» جایزه اصلی جشنواره تورنتو را از آن خود ساخت
فیلم انگلیسی «نطق پادشاه» جایزه اصلی جشنواره تورنتو را از آن خود ساخت

جشنواره فیلم تورنتو که از روز نهم سپتامبر کار خود را آغاز کرد و به مدت ١٠ روز ادامه داشت، امسال با نمایش ٣٣٩ فیلم از بیش از ٥٩ کشور جهان، یکشنبه شب کارخود را پایان داد.

این جشنواره به خاطر اهمیتی که به فیلم های مستقل و خارج از جریان اصلی فیلمسازی می دهد همواره مورد توجه بوده است. در عین حال جشنواره فیلم تورنتو مکانی است برای جلب توجه منتقدین به پروژه های بزرگ ترسینمایی و فیلم هایی که پس از نخستین نمایش در این جشنواره غالبا راه خود را به سوی جوایز دیگر از جمله اسکار می گشایند.

امسال جایزه اصلی سی و پنجمین جشنواره فیلم تورنتو به فیلم داستانی «نطق پادشاه» The King's Speech ساخته فیلمساز بریتانیایی «تام هوپر» با بازی «کالین فیرث» در نقش جرج ششم پادشاه انگلستان و جفری راش در نقش درمانگر گفتار او اهدا شد. برنده بهترین فیلم سال جشنواره که با آرای تماشاگران انتخاب می شود یک جایزه نقدی پانزده هزار دلاری نیز دریافت می کند.

فیلم «نطق پادشاه» با دریافت جایزه اصلی از جشنواره تورنتو، درواقع قدم اول را در راه رسیدن به نامزدی و دریافت جایزه اسکار ٢٠١١ برداشته است چرا که این جشنواره آغازگر فصل اهدای جوایز سینمایی و کانون توجه منتقدین و دست اندرکاران جوایز سینمایی دیگر به فیلم های منتخب آن است . درگذشته نیز فیلم های «زیبای آمریکایی»، «تصادف» Crash و «میلیونرزاغه نشین» پس از بردن جوایز اصلی جشنواره تورنتو، برنده بهترین فیلم سال جوایز اسکار نیز شده اند.

فیلم «نطق پادشاه» نه تنها مورد توجه شدید تماشاگران این جشنواره قرار گرفت بلکه منتقدین نیزبه شدت از آن استقبال کرده اند. جورج ششم پدر ملکه الیزابت دوم بعد از کناره گیری برادرش ادوارد هشتم که ازدواج با یک زن آمریکایی را بر تاج و تخت انگلستان ترجیح داد، هیچ تمایلی به رسیدن به مقام پادشاهی نداشت. او که از مشکل لکنت زبان شدید رنج می برد در نتیجه با استخدام فردی که برای درمان این عیب دست و پاگیربه او کمک کرد توانست هدایت کشور را در دوران جنگ جهانی دوم برعهده بگیرد.

فیلم دیگری از بریتانیا به نام «کلاس اولی» به مقام دومین فیلم برگزیده جشنواره فیلم تورنتو انتخاب شد. این فیلم را جاستین چادویک کارگردانی کرده است و داستان فیلم ماجرای چالش های مرد بی سواد هشتاد ساله ای است که می کوشد تا با استفاده از یک برنامه آموزشی دولتی در یک دبستان ثبت نام کند.

جایزه منتخب مردم در بخش جنبی فیلم های مستند جشنواره، به فیلم «قدرت طبیعت: فیلم دیوید سوزوکی» ساخته «استورلا گونارسان» اهدا شد. دومین فیلم برگزیده این بخش نیز «نوستالژی برای روشنایی» ساخته پاتریشیا گاسمن بود.

فیلم «عشق دیوانه» ساخته «پی یر تورتن» جایزه «فیپرشی» یا فدراسیون منتقدین سینمایی را از آن خود ساخت و فیلم «پسر زیبا» ساخته «شاون کو» در بخش «دیسکاوری» برنده جایزه اول شد. فیلم خون آشامی «استیک لند» ساخته جیم میکل به عنوان فیلم برگزیده تماشاگران در بخش «جنون نیمه شب» معرفی شد.

XS
SM
MD
LG